Kiedy pożyczka dla wspólnika jest ryzykowna?

Gdy spółka nie przekazuje zysku do podziału między wszystkich wspólników, a dokonuje transferów pieniężnych wyłącznie na rzecz wybranych beneficjentów, może narazić się na zarzut wypłacania tzw. ukrytej dywidendy.

Publikacja: 12.01.2024 02:00

Kiedy pożyczka dla wspólnika jest ryzykowna?

Foto: Adobe Stock

Prawo do udziału w zyskach spółki kapitałowej, zadeklarowane w przepisach kodeksu spółek handlowych, stanowi jedno z najistotniejszych uprawnień członkowskich i podstawowy tytuł prawny otrzymywania przez wspólników/akcjonariuszy korzyści majątkowych z uczestnictwa w spółce. Zasadniczo przyjmuje się, iż wyłączenie zysku od podziału i pozostawienie go w spółce, stanowi istotne odstępstwo od reguły, którą jest wypłata wyniku finansowego na rzecz wspólników. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje gdzie spółka i jej dominujący wspólnicy/akcjonariusze, pomimo wypracowania nadwyżek finansowych nie przekazuje tego zysku do podziału pomiędzy wszystkich wspólników a zamiast tego dokonują transferów pieniężnych pod innym tytułem, wyłącznie na rzecz wybranych beneficjentów. Takim działaniem można narazić się na zarzut wypłacania tak zwanej „ukrytej dywidendy”.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność