Kiedy pożyczka dla wspólnika jest ryzykowna?

Gdy spółka nie przekazuje zysku do podziału między wszystkich wspólników, a dokonuje transferów pieniężnych wyłącznie na rzecz wybranych beneficjentów, może narazić się na zarzut wypłacania tzw. ukrytej dywidendy.

Publikacja: 12.01.2024 02:00

Kiedy pożyczka dla wspólnika jest ryzykowna?

Foto: Adobe Stock

Prawo do udziału w zyskach spółki kapitałowej, zadeklarowane w przepisach kodeksu spółek handlowych, stanowi jedno z najistotniejszych uprawnień członkowskich i podstawowy tytuł prawny otrzymywania przez wspólników/akcjonariuszy korzyści majątkowych z uczestnictwa w spółce. Zasadniczo przyjmuje się, iż wyłączenie zysku od podziału i pozostawienie go w spółce, stanowi istotne odstępstwo od reguły, którą jest wypłata wyniku finansowego na rzecz wspólników. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje gdzie spółka i jej dominujący wspólnicy/akcjonariusze, pomimo wypracowania nadwyżek finansowych nie przekazuje tego zysku do podziału pomiędzy wszystkich wspólników a zamiast tego dokonują transferów pieniężnych pod innym tytułem, wyłącznie na rzecz wybranych beneficjentów. Takim działaniem można narazić się na zarzut wypłacania tak zwanej „ukrytej dywidendy”.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?