Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Wciąż trwają postępowania, do których stosuje się restrykcyjne przesłanki oddalenia wniosku o ustalenie planu spłaty i umorzenie pozostałych zobowiązań. Zastosowanie tych regulacji w praktyce często okazuje się problematyczne, w szczególności, jeśli chodzi o pośrednie użycie przepisów o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe, to co do zasady proces rozciągnięty w czasie, kiedy dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub wspólników spółek osobowych („profesjonalistów”). Nadal więc prowadzone są postępowania według stanu prawnego obowiązującego przed 24 marca 2020 r. W postępowaniach tych, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego, upadły będący osobą fizyczną może złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie pozostałej części zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym (art. 369 ust 1 p.u.). Wniosek ten jest szansą dla upadłych profesjonalistów na wyjście z długów wygenerowanych w czasie prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia spółki osobowej. Złożenie wniosku oddłużeniowego, jest zatem kluczowym momentem dla przyszłości upadłego – dlatego powinien być wyczerpująco i kompleksowo przygotowany.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności