Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Wciąż trwają postępowania, do których stosuje się restrykcyjne przesłanki oddalenia wniosku o ustalenie planu spłaty i umorzenie pozostałych zobowiązań. Zastosowanie tych regulacji w praktyce często okazuje się problematyczne, w szczególności, jeśli chodzi o pośrednie użycie przepisów o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe, to co do zasady proces rozciągnięty w czasie, kiedy dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub wspólników spółek osobowych („profesjonalistów”). Nadal więc prowadzone są postępowania według stanu prawnego obowiązującego przed 24 marca 2020 r. W postępowaniach tych, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego, upadły będący osobą fizyczną może złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie pozostałej części zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym (art. 369 ust 1 p.u.). Wniosek ten jest szansą dla upadłych profesjonalistów na wyjście z długów wygenerowanych w czasie prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia spółki osobowej. Złożenie wniosku oddłużeniowego, jest zatem kluczowym momentem dla przyszłości upadłego – dlatego powinien być wyczerpująco i kompleksowo przygotowany.

Pozostało 89% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej.

Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt