Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Wciąż trwają postępowania, do których stosuje się restrykcyjne przesłanki oddalenia wniosku o ustalenie planu spłaty i umorzenie pozostałych zobowiązań. Zastosowanie tych regulacji w praktyce często okazuje się problematyczne, w szczególności, jeśli chodzi o pośrednie użycie przepisów o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe, to co do zasady proces rozciągnięty w czasie, kiedy dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub wspólników spółek osobowych („profesjonalistów”). Nadal więc prowadzone są postępowania według stanu prawnego obowiązującego przed 24 marca 2020 r. W postępowaniach tych, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego, upadły będący osobą fizyczną może złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie pozostałej części zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym (art. 369 ust 1 p.u.). Wniosek ten jest szansą dla upadłych profesjonalistów na wyjście z długów wygenerowanych w czasie prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia spółki osobowej. Złożenie wniosku oddłużeniowego, jest zatem kluczowym momentem dla przyszłości upadłego – dlatego powinien być wyczerpująco i kompleksowo przygotowany.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?