Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Wciąż trwają postępowania, do których stosuje się restrykcyjne przesłanki oddalenia wniosku o ustalenie planu spłaty i umorzenie pozostałych zobowiązań. Zastosowanie tych regulacji w praktyce często okazuje się problematyczne, w szczególności, jeśli chodzi o pośrednie użycie przepisów o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Wniosek oddłużeniowy – jak nie stracić szansy na wyjście z długów

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe, to co do zasady proces rozciągnięty w czasie, kiedy dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub wspólników spółek osobowych („profesjonalistów”). Nadal więc prowadzone są postępowania według stanu prawnego obowiązującego przed 24 marca 2020 r. W postępowaniach tych, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego, upadły będący osobą fizyczną może złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie pozostałej części zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym (art. 369 ust 1 p.u.). Wniosek ten jest szansą dla upadłych profesjonalistów na wyjście z długów wygenerowanych w czasie prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia spółki osobowej. Złożenie wniosku oddłużeniowego, jest zatem kluczowym momentem dla przyszłości upadłego – dlatego powinien być wyczerpująco i kompleksowo przygotowany.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej