Dropshipping i VMI – alternatywne modele dystrybucji dla biznesu internetowego

W modelu dropshipping zamówienie składane jest przez klienta w jednym przedsiębiorstwie, a jego realizacją zajmuje się inny podmiot. W modelu VMI na dostawcę zostaje przerzucony obowiązek zagwarantowania dostępności produktów dla klientów w magazynie. W obu przypadkach konieczne jest takie ułożenie zobowiązań stron, aby ich interesy zostały maksymalnie zabezpieczone.

Publikacja: 21.04.2023 02:00

Dropshipping i VMI – alternatywne modele dystrybucji dla biznesu internetowego

Foto: AdobeStock

Logistyka stanowi niezwykle ważny aspekt handlu internetowego. Poza elementem „wirtualnym”, gdzie istotną rolę odgrywa wizualna i marketingowa strona biznesu, niekiedy fizyczny przepływ towarów oferowanych klientom może mieć kluczowe znaczenie dla zysków generowanych przez biznes e-commerce. Dlatego zarządzanie zapasami i sterowanie gospodarką magazynową jest zadaniem równie istotnym dla zachowania płynności finansowej, jak wirtualna strona handlu internetowego. W praktyce od strony operacyjnej i prawnej, kwestia ta może być rozwiązana poprzez zawarcie stosownej umowy dystrybucyjnej między producentem a sprzedawcą zarządzającym swoim biznesem internetowym. Wśród modeli dystrybucyjnych, które mogą stanowić korzystne rozwiązanie dla sklepu internetowego wymienić można coraz popularniejszy dropshipping oraz tzw. VMI (Vendor-managed inventory), które zasadniczo wiążą się z większym ryzkiem po stronie dostawcy (producenta lub hurtowni) – zdejmując część obowiązków z przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt