Gmina może być stroną poręczenia

Nasza gmina jest podmiotem tworzącym samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Poręczyła kredyt zaciągnięty przez SPZOZ który ma problemy z jego spłatą. Czy na wniosek SPZOZ gmina może zacząć spłacać kredyt jako poręczyciel? W umowie poręczenia przewidziano że warunkiem spłaty przez gminę jest wymagalność raty a dodatkowo wezwanie z banku – pyta radny.

Publikacja: 18.04.2023 02:00

Gmina może być stroną poręczenia

Foto: Adobe Stock

Na uwagę zasługują przepisy art. 876 Kodeksu cywilnego i następnych. Wynika z nich, że przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności na piśmie. Nadto, można poręczyć za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej. Postanowiono również, że o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga zakres zobowiązania dłużnika. Jednak czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów