Crowdfunding – sposób na pozyskanie środków na rozwój biznesu

Finansowanie społecznościowe może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy rozpoczynają działalność, jak i tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Podmioty, które za pomocą platform crowdfundingowych pośredniczą pomiędzy inwestorami i przedsiębiorcami muszą spełnić ustawowe wymogi.

Publikacja: 22.12.2022 20:00

Crowdfunding – sposób na pozyskanie środków na rozwój biznesu

Foto: Adobe Stock

Porządek prawny naszego kraju nie posiadał do tej pory żadnej regulacji, która normowałby kwestie finansowania społecznościowego („crowdfundingu”). Wszystko zmieniło się w lipcu 2022 r., kiedy to uchwalona została ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom („Ustawa”), która stanowi implementację do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych („Rozporządzenie”). Ustawa weszła w życie 29 lipca 2022 r. Dotyczy ona przede wszystkim dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, na których nałożono liczne obowiązki. Ponadto, w stosunku do dostawców usług finansowania przewidziano liczne sankcje. Co oczywiste, nowe przepisy mają istotne znaczenie także dla inwestorów oraz przedsiębiorców poszukujących finansowania.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?