Crowdfunding – sposób na pozyskanie środków na rozwój biznesu

Finansowanie społecznościowe może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy rozpoczynają działalność, jak i tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Podmioty, które za pomocą platform crowdfundingowych pośredniczą pomiędzy inwestorami i przedsiębiorcami muszą spełnić ustawowe wymogi.

Publikacja: 22.12.2022 20:00

Crowdfunding – sposób na pozyskanie środków na rozwój biznesu

Foto: Adobe Stock

Porządek prawny naszego kraju nie posiadał do tej pory żadnej regulacji, która normowałby kwestie finansowania społecznościowego („crowdfundingu”). Wszystko zmieniło się w lipcu 2022 r., kiedy to uchwalona została ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom („Ustawa”), która stanowi implementację do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych („Rozporządzenie”). Ustawa weszła w życie 29 lipca 2022 r. Dotyczy ona przede wszystkim dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, na których nałożono liczne obowiązki. Ponadto, w stosunku do dostawców usług finansowania przewidziano liczne sankcje. Co oczywiste, nowe przepisy mają istotne znaczenie także dla inwestorów oraz przedsiębiorców poszukujących finansowania.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży