Jakie prawa ma twórca po wniesieniu aportu do spółki?

Gdy aport w formie autorskich praw majątkowych do spółki wniósł tylko jeden ze wspólników, a udziałowców jest kilku, twórca-wspólnik może domagać się zmiany zasad wykorzystania tych praw i zwiększenia jego udziału w zyskach.

Publikacja: 27.10.2022 22:00

Jakie prawa ma twórca po wniesieniu aportu do spółki?

Foto: Adobe Stock

W niesienie autorskich praw majątkowych do spółki jako wkładu niepieniężnego (aportu) to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane w obrocie gospodarczym. Szczególnie wykorzystywane jest przez rozwijające się startupy, których początkiem było opracowanie jakiegoś utworu, będącego podstawą prowadzonego biznesu. Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: „PrAut”) przewiduje dla twórców szereg uprawnień związanych z przejściem autorskich praw majątkowych. Uprawnienia te mogą być wykorzystywane przez twórcę-wspólnika celem ingerencji w działania spółki lub w jej strukturę. Funkcjonowanie zatem w spółce, w której część majątku stanowią wniesione autorskie prawa majątkowe, wymaga przygotowania się na ryzyko związane z realizacją swoich praw przez twórcę utworu stanowiącego aport do spółki.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego