Zakaz podwójnego finansowania wydatków w projektach unijnych

Wsparcie projektów ze środków publicznych podlega bezwzględnemu zakazowi podwójnego finansowania. Istota zakazu wyraża się w tym, że w żadnych okolicznościach nie wolno finansować tych samych kosztów dwukrotnie z żadnego budżetu. Każdy beneficjent powinien zwracać szczególną uwagę na ryzyko wystąpienia podwójnego finansowania. Skutki naruszeń są bardzo często nieodwracalne i wiążą się z dolegliwymi konsekwencjami.

Publikacja: 27.10.2022 22:00

Zakaz podwójnego finansowania wydatków w projektach unijnych

Foto: Adobe Stock

W obowiązujących aktach prawnych nie ma jednej reguły lub definicji określającej wprost, co należy rozumieć pod pojęciem podwójnego finansowania. Brak sztywnych regulacji wynika niewątpliwie z faktu, że jest to zagadnienie obejmujące różnorodne dziedziny prawa unijnego i krajowego, jak chociażby prawo pomocy publicznej czy prawo podatkowe. W najprostszym ujęciu, podwójne finansowanie można utożsamić z sytuacją, w której beneficjent finansuje ten sam wydatek z więcej niż jednego źródła środków publicznych, w wyniku czego uzyskuje nadmierne przysporzenie. Naruszenie zakazu przejawia się też często w sprawach niejednoznacznych i skomplikowanych, np. wskutek połącznia w projekcie różnych form wsparcia (dotacja i pożyczka), innego rodzaju kategorii pomocy publicznej (pomoc inwestycyjna, pomoc operacyjna, pomoc de minimis) lub podjęcia czynności podatkowych dotyczących nabytych aktywów (amortyzacja, odliczenia VAT).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt