Finansowanie społecznościowe – jak unijna dyrektywa zmienia rynek

Ostatnie regulacje dot. crowdfundingu oznaczają nie tylko szersze możliwości dla biznesu oraz inwestycji na poziomie unijnym, ale również szereg nowych obowiązków i zwiększone koszty – to wszystko w pakiecie z wysokimi karami, zastrzeżonymi na okoliczność niezgodności z wprowadzonymi wymogami.

Publikacja: 21.04.2022 19:44

Finansowanie społecznościowe – jak unijna dyrektywa zmienia rynek

Foto: Adobe Stock

Proces poszerzającej się jurydyzacji życia społecznego nie mógł ominąć także zjawiska crowdfundingu. Nowym aktom prawnym w tym zakresie powinni się przyjrzeć nie tylko uczestnicy prężnie rozwijającego się rynku FinTech (technologii dla sektora finansowego), ale również wszystkie podmioty szukające dofinansowania, takie jak na przykład startupy.

Finansowanie społecznościowe to dynamicznie rozwijająca się forma alternatywnego pozyskiwania finansowania, w ramach której internetowe platformy crowdfundingowe ułatwiają kojarzenie inwestorów (którym może zostać praktycznie każdy) z przedsięwzięciami poszukującymi zastrzyku gotówki. Dotychczasowy brak uregulowania sektora crowdfundingu w Polsce sprawiał, że świadczenie usług w tym zakresie oraz uzyskiwanie wsparcia finansowego rzeczywiście mogło być bardzo proste. Jednak globalna wizja inwestorów oraz dostawców usług finansowania społecznościowego często nie mogła przebić się przez rozdrobniony krajobraz regulacyjny europejskich państw, do których kierowali swój biznes. Wszystko to przez brak jednolitego prawa na poziomie wspólnotowym.\

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?