Stopy procentowe znajdą się najwyżej od niemal dekady

Pierwsze zmiany w składzie RPP nie zmienią jej strategii: we wtorek prawdopodobnie podwyższy ona stopę referencyjną NBP o 0,50 pkt proc. Większa zmiana nie będzie niespodzianką.

Publikacja: 07.02.2022 21:00

Stopy procentowe znajdą się najwyżej od niemal dekady

Foto: Bloomberg

We wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej z udziałem Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka, nowych członków powołanych do tego gremium przez Senat.

To pierwsza z fal zmian w składzie RPP, które przetoczą się w najbliższych tygodniach. Nie zmieni ona jednak układu sił w tym gremium. Ankietowani przez nas ekonomiści w zdecydowanej większości spodziewają się, że RPP zdecyduje się na podwyżkę stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., czyli tak jak na dwóch poprzednich posiedzeniach. Główna stopa NBP znalazłaby się wtedy na poziomie 2,75 proc., najwyżej od czerwca 2013 r.

Większej podwyżki nie można jednak wykluczyć. Trzech spośród 23 uczestników naszej ankiety zakłada, że RPP zdecyduje się tym razem na zmianę stopy referencyjnej o 0,75 pkt proc., do 3 proc. Pozostali zaś przyznają, że takie posunięcie nie byłoby dużą niespodzianką. Z większą od dwóch poprzednich podwyżką stóp każą się liczyć przede wszystkim ostatnie wypowiedzi prezesa NBP.

W styczniu Adam Glapiński powiedział, że w świetle ostatnich danych z polskiej gospodarki stopy procentowe powinny zostać podniesione bardziej, niż oczekuje tego rynek. W lutym z kolei oświadczył, że zależy mu na umocnieniu złotego, bo pomogłoby to w tłumieniu inflacji. Te „werbalne interwencje" nie wystarczyły, aby zapoczątkować wyraźną aprecjację polskiej waluty. To sugeruje, że aby zauważalnie umocnić złotego, RPP musiałaby zaostrzać politykę pieniężną bardziej agresywnie, niż oczekują obecnie inwestorzy, szczególnie w kontekście zdecydowanych ruchów Narodowego Banku Czech (w minionym tygodniu jego główna stopa procentowa wzrosła do najwyższego od 2002 r. poziomu 4,5 proc.).

Czytaj więcej

Kolejne złe wieści dla kredytobiorców. Stopy procentowe mogą wzrosnąć bardziej

– Dbałość o wzrost i realną gospodarkę będzie naszym zdaniem powstrzymywać RPP przed agresywnymi działaniami. Bardziej prawdopodobne jest wydłużenie podwyżek w czasie niż ich koncentracja przy jednoczesnym zwiększeniu skali „kroku" – uważają ekonomiści z mBanku.

Na rzecz większej podwyżki stopy referencyjnej NBP niż o 0,50 pkt proc. przemawiać może jednak także to, że tym razem RPP obraduje przed wstępnymi danymi o inflacji w styczniu. Ekonomiści przeciętnie szacują, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 9,3 proc. rok do roku, po 8,6 proc. w grudniu. Dostrzegają jednak spore ryzyko, że inflacja przebiła 10 proc. Zdecydowaną podwyżką stóp RPP może chcieć pokazać, że nie reaguje na niepokojące zjawiska z opóźnieniem.

Trwające od października ub.r. zaostrzanie polityki pieniężnej przez RPP ma wyraźny wpływ na koszty obsługi kredytów, ale wtorkowa podwyżka stóp procentowych nie będzie miała na te koszty bezpośredniego przełożenia. Stawki WIBOR, od których uzależnione jest oprocentowanie większości kredytów, są pod wpływem oczekiwań na kolejne podwyżki stóp NBP i już teraz są wyraźnie powyżej 3 proc.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami