Reklama
Rozwiń

Frankowicze zwracają się do Sądu Najwyższego

SBB nie zgadza się z opinią, że bankom należy się opłata za korzystanie z kapitału.

Aktualizacja: 12.03.2021 16:29 Publikacja: 12.03.2021 16:25

Frankowicze zwracają się do Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” przedstawiło stanowisko dotyczące sześciu pytań prawnych dotyczących spraw frankowych, którymi zajmie się Sąd Najwyższy (uchwała przewidziana jest na 25 marca). W ocenie SBB inicjatywa ta jest konieczna ze względu na wydawanie przez polskie sądy powszechne wyroków sprzecznych z polskim prawem, a także wbrew wykładni przepisów unijnych i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

„W chwili obecnej banki podnoszą alarmistyczne głosy o skutkach ekonomicznych Uchwały Sądu Najwyższego jednocześnie nie wskazując, dlaczego wykonywały te umowy bez zmian pomimo pierwszych wyroków SOKiK zapadających już w 2010 roku. Nie wskazali, kiedy oddadzą premie pobrane w latach 2005–2020 i w jaki sposób chcą naprawić sytuację polskich rodzin, którym odebrano majątki” – pisze SBB. W ocenie stowarzyszenia skutkiem uchwały będzie zrównanie praw banków z kredytobiorcami i przywrócenie praw setkom tysięcy rodzin, a przede wszystkim egzekucja przepisów prawa znanych bankom co najmniej od 2001 roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora