Co z należnościami finansowymi wobec gminy

Wójt gminy chce „wyczyścić" budżet z niewielkich zaległości przypadających gminie z tytułu różnych umów, np. dzierżaw, najmu czy innych, których nie opłaca cię dochodzić sądownie.

Aktualizacja: 14.09.2021 07:33 Publikacja: 13.09.2021 07:42

Co z należnościami finansowymi wobec gminy

Foto: AdobeStock

Jest już gotowy projekt na sesję rady gminy w sprawie niedochodzenia należności. Jest jednak problem praktyczny czy ta uchwała, która ma być przyjęta pod koniec miesiąca ma dotyczyć już istniejących długów czy tylko tych, które powstały po wejściu jej w życie ? A może postanowić w niej o jej mocy wstecznej – pyta radny.

Analizując pytanie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że co do zasady jednostki sektora finansów publicznych mają prawny obowiązek ustalania przypadających im należności pieniężnych. Ma to normatywne źródło w art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.), gdzie postanowiono, że - jednostki sektora finansów publicznych są obowiązane do ustalania przypadających im należności pieniężnych, w tym mających charakter cywilnoprawny, oraz terminowego podejmowania w stosunku do zobowiązanych czynności zmierzających do wykonania zobowiązania.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt