19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 27.05.2019 21:15 Publikacja: 27.05.2019 21:00
Foto: Adobe Stock
Chodzi o fundusz MCI TechVentures 1.0., który – zgodnie ze statutem – raz w roku może umarzać do 10 proc. aktywów. Rzecz w tym, że w tym roku pełny 10-proc. limit wykorzystało MCI Capital, którego certyfikaty są uprzywilejowane. Jak tłumaczy Tomasz Czechowicz, pieniądze były potrzebne w związku z zapadającymi niebawem obligacjami. Część inwestorów, którzy chcieli wycofać kapitał z funduszu, teraz oczekuje zmian w jego statucie.
Czechowicz mówi, że nie wszyscy inwestorzy zapoznali się ze szczegółami statutu. – Nawet ci, którzy przyznają, że poznali statut, w swoich założenia nie zakładali, iż MCI Capital wykorzysta swoje prawa. A jak to wygląda z naszej perspektywy? MCI Capital po raz pierwszy od utworzenia funduszu skorzystało ze swoich uprawnień zapisanych w statucie i umorzyło część certyfikatów, wykorzystując cały, roczny 10-proc. limit – tłumaczy. Niebawem spotka się z dystrybutorami ws. zmian w statucie funduszu.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspólnie z Enterprise Investor Fund IX inwestują w eTravel, polskiego organizatora podróży służbowych. Transakcja czeka jeszcze na akceptację Urządu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Na lokatach bankowych gospodarstwa domowe odłożyły w minionym roku imponujące ponad 100 mld zł. Ale banki trochę kręcą nosem, bo wolałyby udzielać więcej kredytów.
Specjalny fundusz rządu USA utworzony w celu wypłacenia rekompensat tysiącom osób oszukanych przez nieżyjącego już Bernarda Madoffa, twórcy największej w historii piramidy finansowej - dokonuje ostatniej partii wypłat. CNN informuje, że udało się pokryć niemal wszystkie ich straty.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Lista obietnic Donalda Trumpa jest długa, ale zapowiedź prezydenta elekta, że cała pozostała produkcja bitcoina będzie odbywać się w USA, może okazać się jednym z najtrudniejszych wyzwań.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Ograniczenia, jakie USA nakładają właśnie na eksport zaawansowanych chipów do większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nie spodobały się Komisji Europejskiej. Czy szybka i stanowcza reakcja skłoni Waszyngton do wycofania restrykcji?
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) miał we wtorek ogłosić, gdzie w 2025 roku zagra reprezentacja. Negocjacje jednak wciąż trwają. Jest szansa, że przeprowadzka z Warszawy do Chorzowa nie będzie potrzebna.
20-letni obrońca Abdukodir Chusanow przejdzie z Lens do Manchesteru City. Ma kosztować 40 mln euro i może zostać pierwszym Uzbekiem, który zagra w lidze angielskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas