Dla mieszkańców poszczególnych województw określenie przez władze województwa strategii inteligentnych specjalizacji jest bardzo istotne. Wsparcie finansowe z regionalnych programów na lata 2014–2020, zwłaszcza dla przedsiębiorców, ma bowiem koncentrować się na wskazanych dziedzinach.
Określenie takich specjalizacji na poziomie regionu jest skomplikowanym i odpowiedzialnym zadaniem. Ma bowiem odpowiedzieć na pytanie, jakie obszary są na tyle wyróżniające się, bardziej konkurencyjne od innych, by można było je traktować jako strategiczne, prowadzące do rozwoju całego regionu.
Jak wynika z informacji zebranych przez Deloitte, nie wszystkie jeszcze województwa wybrały specjalizacje w oficjalnych dokumentach.
Wśród tych 11, które to zrobiły, dominuje zarówno cały sektor ICT (czyli związany z technologiami informatycznymi i telekomunikacyjnymi), jak i przemysł rolno-spożywczy. – Trudno oczekiwać innych wyborów, skoro wiadomo, że Internet, społeczeństwo Informacyjne, IT jest przyszłością. A rolnictwo po prostu w wielu regionach wciąż stanowi sporą część gospodarki – komentuje Dionizy Smoleń z Deloitte, współautor badań na temat innowacyjności w regionach.
Często też te 11 regionów wybrało energetykę czy różne sektory z zakresu zdrowia, jak medycyna czy farmacja.