Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP uważa, że wyrok Trybunału stabilizuje sytuacje systemu finansowego i daje poczucie bezpieczeństwa prawnego dla banków.
- To bardzo ważny wyrok, który wpłynie stabilizująco na system sektora SKOK. Najistotniejsze jest uznanie przez Trybunał Konstytucyjny, że państwowy nadzór był konieczny i wprowadzony został w interesie członków samych kas. Trybunał zakwestionował jedynie funkcjonowanie nadzoru w odniesieniu do najmniejszych kas, a parlament ma 18 miesięcy na poprawienie przepisów określających te zasady w odniesieniu do małych kas, nie poddając jednak szczegółowych zaleceń w tej kwestii. Reszta przepisów została uznana za zgodne z Konstytucją, TK uznał, że działania KNF były zasadne – podsumowuje Jerzy Bańka. Wyrok ma duże znaczenie dla banków, wzmacniając bezpieczeństwo prawne, zwłaszcza tych które zaangażowały się w restrukturyzację SKOK –podkreśla wiceprezes ZBP.
- Zakładam, że ustawodawca może pójść w takim kierunku, by nad małymi kasami wprowadzić nadzór pośredni np. przez Kasę Krajową – dodaje. Przedstawiciel ZBP pytany przez Rz" o to czy za zmniejszeniem nadzoru nad małymi kasami powinno pójść wyjęcie tych kas spod ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odpowiedział, że jego zdaniem to nie byłoby dobre rozwiązanie. - To mogłoby być systemowo niebezpieczne, gdyż duża grupa członków SKOK nie ma więzi z kasami i nie odróżnia SKOK od banków- uważa Bańka.
Komisja nadzoru Finansowego w komentarzu do wyroku napisała, że celem działań KNF jest bezpieczeństwo członków kas i stabilność rynku finansowego.
- Objęcie depozytów w spółdzielczych kasach takim samym poziomem ochrony jak depozytów w bankach oznacza, że wobec obu sektorów powinny być stosowane analogiczne instrumenty nadzorcze, przy zachowaniu zasady proporcjonalności, w szczególności uwzględnieniu ograniczonej skali i zasięgu działania małych kas. Za wypłaty sum gwarantowanych z BFG odpowiadają faktycznie wszyscy obywatele Polski.