Złote Taśmy dla „Kosa” Pawła Maślony i „Strefy interesów” Jonathana Glazera

Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polskiej sekcji międzynarodowej federacji krytyków Fipresci) przyznali swoje doroczne nagrody.

Publikacja: 09.01.2025 14:23

Nagrodzony Złotą Taśmą „Kos” Pawla Maślony

„Kos” Pawla Maślony

Nagrodzony Złotą Taśmą „Kos” Pawla Maślony

Foto: mat. pras.

Za najlepszy polski film, który wszedł do kin w roku 2024, krytycy uznali historyczny dramat „Kos” Pawła Maślony. To opowieść o Tadeuszu Kościuszce, który wraca z Ameryki do Polski, by przygotowywać insurekcję. Reżyser razem ze swoją ekipą odtworzył świat z końca XVIII wieku. Kościuszko marzy o zbudowaniu nowej Polski, która będzie krajem wolności dla wszystkich. Wie, że o to muszą zawalczyć Polacy wspólnie. Trafia jednak w sam środek walk klasowych między szlachtą a chłopstwem, panami i poddanymi, zaborcami i posiadaczami ziemskimi, urzędnikami państwowymi a zwykłymi bandytami.

W maksymalnie wiernych historii dekoracjach powstał film, który ani przez chwilę nie trąci myszką. Przemoc i okrucieństwo nie znają ram epoki historycznej, a charakter narodowy kształtują dekady nierozliczonych waśni, ran i rachunków krzywd. I ta znakomicie zrealizowana opowieść więcej mówi o naszym stosunku do polityki, władzy, wolności, społecznych nierówności niż niejeden współczesny film

Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko

Film jest perfekcyjnie zrealizowany i zagrany (w obsadzie są m.in. Jacek Braciak jako Kościuszko, Agnieszka Grochowska, Bartosz Bielenia i Robert Więckiewicz), pięknie sfilmowany przez Piotra Sobocińskiego Jr. Wciągający, mądry, nie dający się łatwo zaszufladkować. A może najważniejsze, że nie jest to „Kościuszko pod Racławicami” zrealizowany ku pokrzepieniu serc, lecz niełatwa kostiumowa opowieść o historii, w której odbija się dzień dzisiejszy.  

Dwa wyróżnienia w kategorii filmu polskiego przypadły „Białej odwadze” Marcina Koszałki oraz dokumentowi „Pianoforte” Jakuba Piątka.

„Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera

„Strefa interesów” Jonathana Glazera

„Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera

Foto: mat. pras.

W kategorii filmu zagranicznego Złotą Taśmą krytycy nagrodzili „Strefę interesów” Jonathana Glazera. To film bardzo dzisiaj ważny. W świecie, w którym narastają ruchy neonazistowskie, w którym w wielu zapalnych punktach, także bardzo blisko nas, giną ludzie i nasila się przemoc Jonathan Glazer wrócił do II wojny światowej, Holocaustu, Auschwitz.

Życie komendanta Auschwitz Rudolfa Hoessa

Jonathan Glazwe nie pokazał jednak cierpienia i śmierci. Opowiedział o rodzinie komendanta obozu Rudolfa Hoessa, żyjącej wygodnie i szczęśliwie w domu stojącym tuż pod murem obozu koncentracyjnego. Zrobił poruszający film o banalności zła. „Strefa interesów” jest polską mniejszościową koprodukcją Ewy Puszczyńskiej.

Dwa wyróżnienia przypadły filmom: „Anatomia upadku” Justine Triet  „Dobrzy nieznajomi” w reżyserii Andrew Haigha.

Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy filmowi zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa SFP, polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

Uroczyste wręczenie „Złotych Taśm” SFP zaplanowane jest na 10 lutego 2025 roku. 

Film
„Dziewczyna z igłą” to film współczesny, choć z akcją sprzed 100 lat
Film
Zmarł David Lynch. Człowiek o nieokiełznanej wyobraźni
Film
Reżyser i wizjoner David Lynch nie żyje
Film
Dla kogo brytyjskie nagrody BAFTA?
Film
Bob Dylan w czasach Donalda Trumpa, czyli co bard powiedział o prezydencie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego