Festiwal Filmowy w Gdyni: Młode kino podbija festiwal

W czasie tegorocznego festiwalu polskich filmów w Gdyni o Złote Lwy będzie walczyło 16 tytułów. I jest to bardzo ciekawy zestaw, wiele mówiący o naszym kinie, do którego ostatnio szeroką ławą wchodzi najmłodsze pokolenie twórców.

Aktualizacja: 19.07.2016 23:15 Publikacja: 19.07.2016 23:07

Aż 7 filmów z konkursu głównego to debiuty, dwa kolejne to tzw. drugie dzieła. Jury oceni więc następujące tytuły: „Fale” Grzegorza Zaricznego, „Kampera” Łukasza Grzegorzka, „Królewicza olch” Kuby Czekaja, „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego, „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego, „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego, „Sługi boże” Mariusza Gawrysia, „Czerwonego pająka” Marcina Koszałki, „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka. Konkursowy zestaw uzupełnią obrazy doświadczonych reżyserów: „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Szczęście świata” Michała Rosy, „Las. 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego, „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, który też należy do pokolenia najmłodszego, ale prezentuje już swoją trzecią fabułę. Wydarzeniem staną się zapewne projekcje bardzo oczekiwanego „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego. W konkursie znalazł się również film całkowicie komercyjny czyli sprawnie zrobiona komedia romantyczna Mitii Okorna „Planeta singli”.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Film
Cannes 2024: Francis Ford Coppola wraca na Croisette z „Megalopolis”
Film
Trzecia miłość w trzecim sezonie „Bridgertonów”
Film
Premiera w Cannes superprodukcji „Furiosa: Saga Mad Max”
Film
Cannes: Polska koprodukcja rywalizuje z filmami Coppoli, Lanthimosa i Sorrentino
Film
Festiwal w Cannes z cieniem #metoo. Mają paść poważne oskarżenia wobec gigantów