W tym roku festiwal po raz pierwszy odbędzie się wiosną - początek 24 maja. 35. FPFF otworzy najnowszy film [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,473587__Historia_Polski__na_Expo.html]Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski”[/link], przygotowany specjalnie na wystawę Expo w Szanghajum.
Do Konkursu Głównego zgłoszonych zostało 39 filmów. Spośród nich 15 zostanie pokazanych festiwalowej publiczności w ramach przeglądu [link=http://pl.fpff.pl/artykuly-16-Filmy]Panorama Polskiego Kina[/link], a [link=http://pl.fpff.pl/artykuly-12-Filmy]21 zakwalifikowało się do Konkursu Głównego[/link]. Oceniać je będzie siedmioosobowe jury, na czele z przewodniczącym - reżyserem Andrzejem Barańskim.
Po raz kolejny gdyński festiwal będzie miejscem debiutów – siedem konkursowych filmów to właśnie debiutanckie produkcje. Młodzi filmowcy będą mogli zaistnieć również w ramach Konkurs Kina Niezależnego ([http://pl.fpff.pl/artykuly-19-Filmy]18 filmów[/link]) i Konkursu Etiud Fabularnych Młodego Kina ([http://pl.fpff.pl/artykuly-23-Filmy]43 filmy[/link]).
Pierwsze fabularne osiągnięcia studentów i absolwentów szkół filmowych oceniać będzie jury, którego przewodniczącym został Bartosz Konopka, reżyser Królika po berlińsku.
Z okazji trzydziestopięciolecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Muzeum Kinematografii w Łodzi przy współudziale Miasta Gdyni przygotowuje specjalną wystawę, która zostanie zaprezentowana w Muzeum Miasta Gdyni właśnie w maju. A na niej m.in. unikalne archiwalne zdjęcia, plakaty i kroniki festiwalowe.