W tym roku festiwal po raz pierwszy odbędzie się wiosną - początek 24 maja. 35. FPFF otworzy najnowszy film [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,473587__Historia_Polski__na_Expo.html]Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski”[/link], przygotowany specjalnie na wystawę Expo w Szanghajum.

Do Konkursu Głównego zgłoszonych zostało 39 filmów. Spośród nich 15 zostanie pokazanych festiwalowej publiczności w ramach przeglądu [link=http://pl.fpff.pl/artykuly-16-Filmy]Panorama Polskiego Kina[/link], a [link=http://pl.fpff.pl/artykuly-12-Filmy]21 zakwalifikowało się do Konkursu Głównego[/link]. Oceniać je będzie siedmioosobowe jury, na czele z przewodniczącym - reżyserem Andrzejem Barańskim.

Po raz kolejny gdyński festiwal będzie miejscem debiutów – siedem konkursowych filmów to właśnie debiutanckie produkcje. Młodzi filmowcy będą mogli zaistnieć również w ramach Konkurs Kina Niezależnego ([http://pl.fpff.pl/artykuly-19-Filmy]18 filmów[/link]) i Konkursu Etiud Fabularnych Młodego Kina ([http://pl.fpff.pl/artykuly-23-Filmy]43 filmy[/link]).

Pierwsze fabularne osiągnięcia studentów i absolwentów szkół filmowych oceniać będzie jury, którego przewodniczącym został Bartosz Konopka, reżyser Królika po berlińsku.

Z okazji trzydziestopięciolecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Muzeum Kinematografii w Łodzi przy współudziale Miasta Gdyni przygotowuje specjalną wystawę, która zostanie zaprezentowana w Muzeum Miasta Gdyni właśnie w maju. A na niej m.in. unikalne archiwalne zdjęcia, plakaty i kroniki festiwalowe.

Gdyński festiwal, chociaż poświęcony jest głownie polskiej kinematografii, promuje również osiągnięcia filmowe twórców innych krajów. W tym roku odbędzie się Przegląd Filmów Islandzkich i Przegląd Filmów Norweskich, a specjalną atrakcją będzie koncert Jana Garbarka – Jan Garbarek Group.

Nowym przedsięwzięciem w ramach FPFF jest konferencja pod hasłem „Literatura dla filmu”. Festiwal będzie gościć około 50 prozaików i dramaturgów. Filmowcy będą mieli wyjątkową okazję do dyskusji i spotkań z piszącymi kolegami.

Z okazji jubileuszu filmowcy zostaną uwiecznieni na wyjątkowej wielkoformatowej fotografii, na której każdy będzie mógł się rozpoznać, a zdjęcie zostanie wykonane w technice 3D. Będzie to pierwsza tego typu fotografia na świecie.

Kształt 3D przybierze też jeden z odcinków Kroniki Festiwalowej, która powstaje każdego festiwalowego dnia i jest obrazem, tego co na festiwalu się dzieje (oglądaj na [link=http://www.youtube.com/user/FPFFGdynia]www.youtube.com/user/FPFFGdynia[/link]).

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ

Festiwal Polskich Filmów fabularnych w Gdyni tradycyjnie będzie miejscem filmowych pokazów, koncertów, wystaw, konferencji, emocjonujących dyskusji i debat. Szczegóły na [link=http://pl.fpff.pl/]pl.fpff.pl[/link]