AI, transformacja… Prezesi banków kreślą mapę wyzwań i szans

Od pobudzenia inwestycji i zielonej transformacji, przez kwestię regulacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji, po potrzebę współpracy między bankami – sektor bankowy wskazuje kluczowe obszary, które mogę być kluczowe dla dalszego rozwoju Polski.

Publikacja: 04.06.2025 15:00

Mapa wyzwań przed sektorem bankowym. Debata CEOs

Mapa wyzwań przed sektorem bankowym. Debata CEOs

Foto: Europejski Kongres Finansowy

- Przez 30 lat polska gospodarka odniosła ogromny sukces, do czego przyczyniły się również banki – mówił Brunon Bartkiewicz, były prezes ING Banku Śląskiego, moderator „Debaty prezesów”, zamykającej Europejski Kongres Finansowy w Sopocie.

Perspektywy polskiej gospodarki na tle UE

- Ale obecny sukces nie gwarantuje sukcesu w przyszłość. Co my, jako sektor, możemy zrobić, by służyć rozwojowi gospodarki w tak efektywny sposób jak dotychczas. A co jeszcze lepszego możemy zrobić dla naszych klientów – pytał Bartkiewicz.

W debacie wzięli udział prezesi 10 największych banków w Polsce. I zgodnie ocenili, że perspektywy dla wzrostu gospodarczego póki co są w miarę dobre. Elżbieta Czetwertyńska, zaznaczyła, że wedle prognoz tempo wzrostu PKB w Polsce to nieco poniżej 4 proc., a w strefie euro – nico poniżej 1 proc.

- Wyróżniamy się na tle Europy w pozytywnym sensie. Musimy wykorzystać ten moment, przez odpowiednie wsparcie, by Polska stała się dużo bardziej znaczącym graczem w UE – zaznaczyła Czetwertyńska.

Jak to zrobić? Jest oczywiście wiele sposobów, a bankowcy kładli w tym kontekście nacisk m.in. na pobudzenie inwestycji sektora prywatnego, internacjonalizację polskich przedsiębiorstw, wsparcie małych i średnich firm w zwiększania skali działalności, itp.

Jak pobudzić inwestycje firm

- Sukces naszej gospodarki był oparty na dobrej edukacji, ciężkiej pracy ludzi i przedsiębiorców, ale też i niskich wynagrodzeniach. Teraz pod względem zarobków aspirujemy, by zrównać się z poziomem europejskim – zauważył Cezary Kocik, prezes mBanku. - Ale by to osiągnąć, musimy mieć też europejską produktywności, co wymaga z kolei przemyślenia, jak sprawić, by wzrosła stopa inwestycji, w tym jak efektywnie wspierać w tych procesach sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Bo liczą się nie tylko te wielkie inwestycje typu CPK, czy farmy wiatrowej – przekonywał prezes mBanku.

Prezes BNP Paribas BP Przemysław Gdański, położył nacisk na inwestycje w zakresie transformacji energetycznej, choć dodał, że rzeczywiście to obecnie mniej popularny kierunek myślenia. Jego zdaniem nie mamy jednak wyboru, musimy odchodzić od energii opartej na węglu wykorzystując różne alternatywy. To konieczne nie tylko ze względu na środowisko, ale też ze względu na ceny energii i na ryzyko odrzucenie przez klientów produktów wytworzonych przy użyciu „brudnych surowców”.

Czy transformacja energetyczna jest konieczna

- W tym kontekście musimy zabrać szerszy głos w dyskusji o deregulacji całej gospodarki, nie tylko sektora bankowego – wskazywał Michał Bolesławski, prezes ING Banku Śląskiego. Jak ocenił, przedsiębiorcy przestają obecnie wierzyć, że przy obecnym poziomie przeregulowania gospodarki, jesteśmy w stanie rozwijając się tak jak na początku lat 90.

Jako przykład podał wymogi dotyczące raportowania ESG. Choć ostatnio UE zgodziła się na czasowe przesunięcie i nieco je złagodziła, wciąż istnieje ryzyko, że mniejsze podmioty sobie z tym nie poradzą, np. z wymogiem badania śladu węglowego we wszystkich ogniwach w łańcucha dostaw.

Prezesi dosyć zgodnie też podkreślali znaczenie rozwoju innowacji i nowych technologii zarówno sektorze bankowym jak w całej gospodarce, w tym skutki jakie niesie rozwój generatywnej sztucznej inteligencji czy rosnąca cyberprzestępczość.

- Żaden inny sektor nie ma nie ma takiego potencjału, by skorzystać z rewolucji AI, a które dzieje się na naszych oczach – mówił Piotr Żabski, prezes Alior Banku.

Czy banki mogę ze sobą współpracować

- Już prawie połowa Polaków korzysta z jakiegoś modelu AI, ta rewolucja stała się już powszechna, w różnych branżach zbliża się era Agentów AI – zaznaczył też Adam Marciniak, prezes Velobanku. – Ale sektor bankowy ma olbrzymi bagaż regulacyjny, co wpływa na naszą efektywności w tym zakresie. To samo z cyberbezpieczeństwem, przestępcom łatwiej atakować, niż nam się bronić – podkreślał.

- Wierzę w rzeczy, które robimy wspólnie – komentował w kolei Szymon Midera, prezes PKO BP, dodając, że choć banki konkurują ze sobą, to w wielu obszarach też współpracują, osiągając niezwykłe wyniki. Jako przykład podał system płatności BLIK, który powstał jak wspólny projekt kilku banków, a który ma szansę wejść na zagraniczne rynki w naszym regionie Europy i konkurować z neobankami.

- Też jestem ogromnym zwolennikiem współpracy, bo pojedyncze podmioty są czasami poradzić sobie z wyzwaniami – stwierdził Michał Gajewski, prezes Santander BP. – I przypomniałbym przy tym o naszym obowiązku edukacyjnym, zarówno jeśli chodzi o edukacje finansową, czy „cyfrową” – mówił Gajewski. – Część naszych klientów jest wykluczonych cyfrowo. I odwrotnie, część korzysta z AI, ale czy wiedzą, co to jest procent składany? – pytał retorycznie Gajewski.

- Przez 30 lat polska gospodarka odniosła ogromny sukces, do czego przyczyniły się również banki – mówił Brunon Bartkiewicz, były prezes ING Banku Śląskiego, moderator „Debaty prezesów”, zamykającej Europejski Kongres Finansowy w Sopocie.

Perspektywy polskiej gospodarki na tle UE

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Europejski Kongres Finansowy
Doradca i AI w bankowości firmowej
Europejski Kongres Finansowy
Nowa perspektywa finansowania bezpieczeństwa
Europejski Kongres Finansowy
Między zyskiem a odpowiedzialnością społeczną
Europejski Kongres Finansowy
Potrafimy realizować projekty z partnerami prywatnymi
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Europejski Kongres Finansowy
Potrzebne są deregulacje na poziomie UE