Najwięcej wpłynie na konta akcjonariuszy Pekao SA, PKO BP i Banku Handlowego. Analitycy spodziewają się także, że dywidendę wypłacą BZ WBK i ING Bank Śląski. Co do Getin Holdingu zdania są podzielone.
– Zakładając wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku, malejące tempo wzrostu kredytów nieregularnych, można sugerować, że niektóre polskie banki będą miały potencjał do wypłaty dywidendy – ocenia Grzegorz Zawada, analityk banku RBS. Dodaje jednak, że na świecie nie ma obecnie skłonności do dzielenia się zyskiem z inwestorami. Nieznany jest bowiem ostateczny kształt regulacji dotyczących w szczególności wysokości kapitałów sektora bankowego i wiele banków będzie ostrożnych przy podziale zysków.
Wśród banków notowanych na giełdzie najwyższy współczynnik wypłacalności mają Pekao SA i Bank Handlowy. Szefowie obu tych instytucji jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęli dyskusję o wypłatach dywidendy z zysku za 2009 r. Z wypowiedzi prezesa Sławomira Sikory i byłego prezesa Pekao SA Jana Krzysztofa Bieleckiego wynikało, że zarządy tych instytucji myślą o podzieleniu się zyskiem z akcjonariuszami.
– Dywidendę powinny wypłacić Pekao SA i PKO BP oraz Bank Handlowy – ocenia Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk KBC Securities.
Zarząd PKO BP podał w ubiegłorocznym prospekcie emisyjnym, że zamierza w przyszłości rekomendować akcjonariuszom dywidendę na poziomie około 40 proc. zysku za dany rok. – Skarb Państwa zaproponuje pewnie wysoką dywidendę w PKO BP. Liczyłbym na 70 – 80 proc. – twierdzi Marcin Materna, analityk Millennium Domu Maklerskiego.