Dywidenda nielicznym

Pięć giełdowych banków wypłaci akcjonariuszom dywidendę za 2009 rok

Publikacja: 29.01.2010 00:59

Nadzór chce, aby banki utrzymywały współczynnik na poziomie co najmniej 10 proc. Prawo bankowe mówi

Nadzór chce, aby banki utrzymywały współczynnik na poziomie co najmniej 10 proc. Prawo bankowe mówi o 8 proc.

Foto: Rzeczpospolita

Najwięcej wpłynie na konta akcjonariuszy Pekao SA, PKO BP i Banku Handlowego. Analitycy spodziewają się także, że dywidendę wypłacą BZ WBK i ING Bank Śląski. Co do Getin Holdingu zdania są podzielone.

– Zakładając wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku, malejące tempo wzrostu kredytów nieregularnych, można sugerować, że niektóre polskie banki będą miały potencjał do wypłaty dywidendy – ocenia Grzegorz Zawada, analityk banku RBS. Dodaje jednak, że na świecie nie ma obecnie skłonności do dzielenia się zyskiem z inwestorami. Nieznany jest bowiem ostateczny kształt regulacji dotyczących w szczególności wysokości kapitałów sektora bankowego i wiele banków będzie ostrożnych przy podziale zysków.

Wśród banków notowanych na giełdzie najwyższy współczynnik wypłacalności mają Pekao SA i Bank Handlowy. Szefowie obu tych instytucji jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęli dyskusję o wypłatach dywidendy z zysku za 2009 r. Z wypowiedzi prezesa Sławomira Sikory i byłego prezesa Pekao SA Jana Krzysztofa Bieleckiego wynikało, że zarządy tych instytucji myślą o podzieleniu się zyskiem z akcjonariuszami.

– Dywidendę powinny wypłacić Pekao SA i PKO BP oraz Bank Handlowy – ocenia Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk KBC Securities.

Zarząd PKO BP podał w ubiegłorocznym prospekcie emisyjnym, że zamierza w przyszłości rekomendować akcjonariuszom dywidendę na poziomie około 40 proc. zysku za dany rok. – Skarb Państwa zaproponuje pewnie wysoką dywidendę w PKO BP. Liczyłbym na 70 – 80 proc. – twierdzi Marcin Materna, analityk Millennium Domu Maklerskiego.

– Jeśli chodzi o ING Bank Śląski i BZ WBK, inwestorzy mogą dostać nie więcej niż 20 – 30 proc. zysku z 2009 roku – uważa Marcin Materna.

Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, powiedział PAP, że zarząd rozważa wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2009 r. – Ewentualna dywidenda będzie niezbyt wysoka i nie obniży współczynnika wypłacalności poniżej 10 proc. – mówi Morawiecki.

Komisja Nadzoru Finansowego na początku ubiegłego roku zaleciła bankom niewypłacanie dywidendy. Poza Noble Bankiem wszystkie instytucje do tego zalecenia się dostosowały. W tym roku nadzór jest bardziej elastyczny i będzie rozmawiać na ten temat z każdym bankiem oddzielnie.

Dywidendy na pewno nie wypłaci Bank Millennium. Analitycy spodziewają się podobnych decyzji na WZA Kredyt Banku, BRE czy Nordea Banku. Fortis może nie zakończyć roku na plusie. BPH po III kw. 2009 r. miał stratę.

– Nie oczekiwałbym jednak, że dywidendy to dla inwestorów najważniejszy element decydujący o atrakcyjności polskiego sektora bankowego – twierdzi Grzegorz Zawada, analityk RBS.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=e.wieclaw@rp.pl]e.wieclaw@rp.pl[/mail]

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego