Są to przetargi pilotażowe w ramach programu „Kapitał ludzki". Oferta skierowane jest do firm szkoleniowych i organizacji pozarządowych specjalizujących się w aktywizacji zawodowej. Zadania, które mają być realizowane jako pierwsze, wybrał resort rozwoju regionalnego. Największe kwoty samorządy chcą przeznaczyć na podniesienie kwalifikacji starszych pracowników (działanie 8.1.1). Chodzi o osoby powyżej 45 lat, które z własnej inicjatywy chcą się dokształcać. Drugi istotny cel (działanie 6.1.1) to pomoc w powrocie na rynek pracy osobom, które nie mają zatrudnienia, ale nie są zarejestrowane jako bezrobotne. W tym przypadku wsparciem mają być również objęte osoby starsze, ale też młodzież (do 25 lat), kobiety (np. takie, które mają problem z powrotem do pracy po przerwie na wychowanie dzieci) czy niepełnosprawni. Ostatnie zadanie, na które województwa na razie wyasygnowały najmniejsze kwoty, związane jest z edukacją na terenach wiejskich (działanie 9.5).

– Z punktu widzenia rynku pracy jak najszybsza realizacja tych zadań jest konieczna. Tyle że są to, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywizację osób powyżej 50. roku życia, bardzo trudne wyzwania – komentuje prof. Marek Bednarski z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Argumentuje, że obecnie nie pracuje prawie dwie trzecie z 6 mln osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a ukończyły 50 lat. Utrzymują się z różnych świadczeń emerytalnorentowych czy dorywczych zajęć. – Ta grupa to bardzo duży potencjał, który musimy wykorzystać. Tyle że oni sami nie bardzo mają ochotę wrócić na rynek pracy – dodaje profesor.

Również Marzena Chmielewska, ekspert PKPP Lewiatan, uważa, że wybrane zadania są trudne. – Trzeba przyznać, że dotychczas tego typu projekty były traktowane po macoszemu. Teraz musimy nauczyć się je realizować – wyjaśnia.

Na razie konkursy pilotażowe ogłoszono w ośmiu regionach. W najbliższym czasie powinny one ruszyć w pozostałych. Czas na złożenie oferty to najwyżej dwa miesiące.