Włodarze Radzionkowa w województwie śląskim pierwsze przygotowania do budowy miejskiej sieci szerokopasmowej poczynili w 2007 roku. Uruchomiona została ona pod koniec 2012 roku. Gros czasu przy projekcie zajęły sprawy prawno-formalne. Gdy udało się je załatwić na samą budowę magistratowi zostały niespełna trzy miesiące. Udało się, bo sieć światłowodowa w Radzionkowie to tylko 8 kilometrów, a miasto w dużej mierze korzystało z kanalizacji teletechnicznej Telekomunikacji Polskiej (dziś Orange Polska), choć operator ze swej strony niezbyt chętnie chciał podejmować w tym zakresie współpracę z samorządem i został do tego przymuszony prawnie.
– Dla takich małych jednostek samorządowych jak nasza prowadzenie tego typu przedsięwzięć jest trudne. Nie dysponujemy bowiem sztabem prawników i księgowych, którzy załatwialiby niezbędne formalności z Urzędem Marszałkowskim czy Urzędem Komunikacji Elektronicznej – tłumaczy Adam Szołtysik, kierownik referatu ds. informatyki w Urzędzie Miasta w Radzionkowie.
Internet wyzwaniem dla samorządów
Podobnie jak Radzionków, siedem lat temu wiele samorządów w Polsce zaczęło myśleć o tym, by rozwiązać problem z Internetem na terenie gminy, miasta czy województwa. Sytuacja bowiem była zupełnie inna niż dzisiaj i w wielu regionach Polski dostęp do sieci był dobrem rzadkim. Telekomunikacja Polska, największy w kraju operator, nie rwała się do inwestycji, a Internet mobilny oferowany przez sieci komórkowe dopiero raczkował. Pojawiała się też szansa na sfinansowanie dużej części takich inwestycji z funduszy unijnych. W programach operacyjnych na lata 2007-2013 z kwot przeznaczono infrastrukturę dostępu do Internetu, blisko 80 proc. było zarezerwowane dla samorządów. Wielu lokalnych polityków samorządowych wystąpiło więc z nośnym hasłem „Internet w gminie za darmo".
Do podjęcia tego zadania namawiała też samorządy Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i w niektórych województwach kierowany przez nią urząd mocno się zaangażował np. do przekonywania samorządów do wykupienia licencji na pasmo Wimax pod budowę przyszłych sieci.