Jak pokazują dane urban.one: im wyżej tym taniej: zaczynając od siódmego piętra, cena za mkw. mieszkania spada. Ale nie dotyczy to nielicznych w Krakowie wieżowców. One rządzą się swoimi prawami, ponieważ prestiż i wysoki standard muszą kosztować więcej.
Najwyżej krakowianie zamieszkali w penthouse'ach w dzielnicy Bronowice. Za 2,5 mln zł nabywca 149-metrowego apartamentu może cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na cały Kraków.
Dlaczego tak jest?
- Nie powinno być zaskoczeniem, że w Krakowie - podobnie jak Katowicach - najpopularniejsze są mieszkania na drugim piętrze. Wynika to przede wszystkim z architektury dawnej stolicy Polski, gdzie przeważa zabudowa niska i średniowysoka. Wieżowców w Krakowie jak na lekarstwo. Z drugiej strony drugie piętro jest idealne, bo pomiędzy głośnym parterem a często kłopotliwymi ze względu na brak windy piętrami wyższymi. W opinii praktycznych mieszkańców Krakowa, piękne widoki są dla romantyków wyjaśnia Barbara Bugaj.
Mniejsza popularność mieszkań umiejscowionych na parterze wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, wiele budynków na poziomie parteru ma lokale usługowe, pomieszczenia gospodarcze, bądź nawet garaże. Po drugie, niewielu kupujących deklaruje chęć zamieszkania na najniższym poziomie.
- Mieszkający na parterze mogą być bardziej narażeni na hałasy miejskie, istnieją również bariery psychologiczne takie jak strach przed kradzieżą, nie dla każdego marzeniem jest również np. posiadanie ogródka - komentuje Barbara Bugaj.