Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

Podczas wspólnej konferencji z wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem, Jacek Ozdoba poinformował, że wojewodowie zachodniopomorski, lubuski i dolnośląski wprowadzili dzisiaj zakaz wstępu do rzeki.

Ozdoba przekazał też, że obowiązek oczyszczenia Odry z martwych ryb na całej długości rzeki przejęła straż pożarna. Przypadki znalezienia padłych zwierząt muszą być zgłaszane, a badaniem - także pod kątem obecności metali ciężkich - zajmie się Inspekcja Weterynaryjna.

Wiceminister klimatu i środowiska poinformował, że w żadnej z próbek pobranych w województwach  zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim nie stwierdzono zawartości rtęci.

Czytaj więcej

Minister środowiska Brandenburgii potwierdza wyniki badań

Wiceministrowie pytani byli o informację, którą w mediach społecznościowych zamieściła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, która napisała, że minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia Axel Vogel potwierdził wysokie stężenie rtęci w próbkach wody z Odry.

Ozdoba stwierdził, że w próbkach pobranych w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim aparatura nie stwierdziła obecności rtęci. Potwierdzono ją jedynie w jednej próbce z woj. śląskiego, ale obecnie weryfikowane jest jej powiązanie z sytuacją w Odrze.