fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Ile zarobią dyrektorzy w ministerstwach

123RF
Wynagrodzenie dyrektora w urzędzie sięgnie 17 tys. zł brutto.

Nawet 4 tys. zł miesięcznie dodatku funkcyjnego może otrzymać osoba zajmująca najwyższe stanowiska w służbie cywilnej. Tak wynika z oceny skutków regulacji wchodzącego właśnie w życie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej.

Nowy składnik wynagrodzenia, tzw. dodatek funkcyjny, wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Otrzymają go tylko osoby pełniące wyższe funkcje w służbie cywilnej. Do tej pory średnie wynagrodzenie osób zajmujących takie stanowiska wynosiło 13 tys. zł brutto.

Dla urzędników mianowanych, którzy pozostaną na stanowiskach, podwyżka – jeśli w ogóle będzie – będzie nie tak znaczna. Osoby o statusie urzędnika po powołaniu na wyższe stanowisko w służbie cywilnej w okresie pracy na tym stanowisku utracą bowiem prawo do dodatku służby cywilnej.

W rozporządzeniu zostały także podniesione minimalne mnożniki kwoty bazowej, które służą do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej. Zmiana dotyczy w szczególności osób zatrudnionych w małych urzędach inspekcyjno-kontrolnych, na ogół w niewielkich miejscowościach w całej Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem minimalne mnożniki wynagrodzeń zasadniczych wyniosą 1,0 kwoty bazowej. Oznacza to, że minimalna zasadnicza pensja członka korpusu nie będzie niższa niż 1873,84 zł brutto. Rozporządzenie ma zastosowanie do wynagrodzeń należnych od 23 stycznia 2016 r.

podstawa prawna: rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. DzU z 1 lutego 2016 r., poz. 125

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA