Korea Płn. wystrzeliła dwie rakiety balistyczne

O 7:47 czasu lokalnego (00:47 czasu polskiego) w poniedziałek Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża - informuje południowokoreańska armia.

Publikacja: 27.03.2023 04:52

Korea Północna przeprowadziła kolejną w 2023 roku próbę rakietową

Korea Północna przeprowadziła kolejną w 2023 roku próbę rakietową

Foto: AFP

To kolejna z prób rakietowych, przeprowadzonych od początku roku przez Pjongjang, który w 2023 roku wystrzelił już ponad 20 rakiet, w tym m.in. pocisk międzykontynentalny o zasięgu pozwalającym razić cele w USA.

W czasie poniedziałkowego testu pociski wystrzelono z prowincji Hwanghae Północne. Wystrzelone pociski przeleciały ok. 370 km, zanim spadły do wóda Morza Japońskiego (Wschodniego), poza japońską wyłączną strefą ekonomiczną - jak wynika z informacji przekazywanych przez rząd Japonii.  

Armia Korei Południowej "zdecydowanie potępiła" próbę rakietową Pjongjangu jako "poważną prowokację" naruszającą rezolucje RB ONZ i wezwała do natychmiastowego wstrzymania takich prób.

Czytaj więcej

Korea Północna testowała nową, podwodną broń, zdolną przenosić głowice atomowe

"Będziemy uważnie obserwować różne działania Korei Północnej i utrzymywać stałą gotowość w oparciu o potencjał do zdecydowanej odpowiedzi na wszelkie prowokacje" - głosi komunikat Połączonego Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej.

Korea Południowa zapowiada jednocześnie kontynuowanie ćwiczeń z armią USA zgodnie z planem.

Przeciwko testowi przeprowadzonemu przez Koreę Północną protestowała też Japonia. Rząd w Tokio podkreślił, że takie testy zagrażają bezpieczeństwu i pokojowi Japonii, regionu i społeczności międzynarodowej.

Czytaj więcej

Korea Północna wystrzeliła "wiele rakiet manewrujących"

Do najnowszego testu doszło w czasie, gdy amerykański lotniskowiec USS Nimitz i towarzysząca mu grupa uderzeniowa ma we wtorek wpłynąć do południowokoreańskiego portu w Busan.

Przed przybyciem do portu lotniskowiec i towarzyszące mu okręty biorą udział w ćwiczeniach z okrętami Korei Południowej u południowego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego - poinformowało południowokoreańskie Ministerstwo Obrony.

We wtorek amerykański lotniskowiec USS Nimitz i towarzysząca mu grupa uderzeniowa mają wpłynąć do portu Busan, w Korei Południowej

W ubiegłą środę Korea Północna wystrzeliła kilka rakiet manewrujących w ramach ćwiczeń, które miały symulować przeprowadzenie ataku z użyciem broni atomowej.

Z kolei w piątek Pjongjang testował podwodnego drona, zdolnego przenosić pociski uzbrojone w głowice atomowe.

Testy rakietowe przeprowadzane intensywnie przez Koreę Północną towarzyszyły zakończonym w ubiegłym tygodniu ćwiczeniom armii USA i Korei Południowej "Tarcza Wolności 23" - największym takim ćwiczeniom od 2017 roku. Korea Północna określała ćwiczenia mianem "próby przed inwazją", tymczasem Seul i Waszyngton zapewniają, że ćwiczenia miały charakter wyłącznie defensywny.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie