Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o konieczności sformowania "pancernej pięści wolności".
Nuland wygłosiła to oświadczenie podczas czwartkowego przesłuchania w Senacie na temat przeciwdziałania rosyjskiej agresji.
- W kontekście decyzji Rosji, by zaangażować się w poważne negocjacje i wycofać swoje wojska z Ukrainy oraz zwrócić terytoria, z pewnością poparłabym to (złagodzenie sankcji). Myślę, że sekretarz Blinken zrobiłby to samo - powiedziała.
Nuland odpowiadała na pytanie senatora Randa Paula, który zaproponował, aby USA i Rosja zawarły porozumienie o wzajemnym zniesieniu sankcji wobec rosyjskich i amerykańskich polityków.
Czytaj więcej
Ochrona obywateli i samej Rosji przed zagrożeniem, które próbuje się stworzyć na jej historycznych ziemiach, jest celem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania ze studentami.
Paul przekonywał, że sankcje wobec rosyjskich deputowanych zostały nałożone, ponieważ mają oni "pewne przekonania" (tj. poparcie dla aneksji terytoriów Ukrainy i prowadzenia wojny), a to utrudnia dialog i "wymianę legislacyjną".
Stany Zjednoczone wciąż wskazują, że Rosja nie porzuciła zamiarów przejęcia całej Ukrainy i nie jest poważna w kwestii negocjacji czy jakichkolwiek innych kroków w kierunku deeskalacji.
Pod koniec grudnia 2022 roku prezydent Joe Biden wyraził przekonanie, że wojna między Ukrainą a Rosją nie zostanie rozwiązana bez negocjacji z Putinem.