Minister obrony Indii miał zaprosić japońskie przedsiębiorstwa do inwestowania w indyjski sektor zbrojeniowy.

"Obaj ministrowie zgodzili się, że przeprowadzone wcześniej, pierwsze wspólne ćwiczenie sił powietrznych obu krajów, przeciera drogę do znacznie większej współpracy i interoperacyjności sił powietrznych obu państw" - głosi komunikat resortu obrony Indii.

Czytaj więcej

Indie mają pierwszy lotniskowiec krajowej produkcji

Indie, podobnie jak Japonia, wzmacniają swoje siły zbrojne, w związku z rosnącymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, które wynikają m.in. z coraz bardziej asertywnej polityki Chin w regionie.

W Japonii premier Fumio Kishida zapowiedział "znaczący" wzrost wydatków na obronność. Rządząca krajem Partia Liberalno-Demokratyczna chce podwoić budżet wojskowy kraju, do poziomu 2 proc. PKB, w ciągu pięciu lat.

Czytaj więcej

Japonia bez górnego pułapu wydatków na obronność

Obawy Japonii budzi agresywna polityka Rosji i wojna jaką ten kraj wywołał na Ukrainie (Japonia i Rosja toczą spór terytorialny o kontrolowaną przez Rosję od 1945 r. południową część archipelagu Kuryli), która może zachęcić Chiny do podjęcia działań zbrojnych przeciw Tajwanowi, co destabilizowałoby sytuację w rejonie Japonii.

Ostatnie spotkanie grupy QUAD, w maju, zorganizowane w Japonii, skupiło się na kwestiach związanych z Tajwanem

Z kolei w Indiach zwodowano ostatnio pierwszy wybudowany w tym kraju lotniskowiec. Indie obawiają się rosnącego potencjału militarnego Chin.

Japonia i Indie, wraz z Australią i USA tworzą grupę QUAD - marynarki wojenne tych krajów co roku organizują ćwiczenia swoich marynarek wojennych w rejonie Indo-Pacyfiku.

Ostatnie spotkanie grupy QUAD, w maju, zorganizowane w Japonii, skupiło się na kwestiach związanych z Tajwanem. Dzień przed nim prezydent Joe Biden zasugerował, że USA mogłyby użyć siły, gdyby Tajwan został zaatakowany.