Grupa G7: 18,4 mld dolarów w 2022 roku na wsparcie Ukrainy

Ministrowie finansów i dyrektorzy banków centralnych państw tworzących grupę G7 poinformowali w czwartek o "zebraniu 18,4 mld dolarów wsparcia finansowego dla Ukrainy, w tym 9,2 mld dolarów na bieżące zobowiązania".

Publikacja: 20.05.2022 05:45

Uczestnicy szczytu grupy G7

Uczestnicy szczytu grupy G7

Foto: AFP

Taką kwotę zapisano w projekcie komunikatu końcowego po spotkaniu przedstawicieli G7.

Grupę G7 tworzą największe zachodnie gospodarki - USA, Japonia, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę w czasie tej wojny i po jej zakończeniu i jesteśmy gotowi zrobić więcej, jeśli będzie trzeba" - głosi projekt komunikatu końcowego po szczycie G7.

2 bln

Nawet tyle (w dolarach) może kosztować odbudowa Ukrainy po wojnie

W projekcie czytamy też, że grupa G7 z zadowoleniem przyjęła propozycję Komisji Europejskiej, by udzielić pożyczki Ukrainie w wysokości 9 mld euro, co ma zapewnić władzom w Kijowie płynność finansową. G7 odnotowuje też, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa chcą wesprzeć Ukrainę kwotą 3,4 mld dolarów. Reuters zaznacza, że nie jest jednak jasne czy te pieniądze wchodzą w skład pomocy w wysokości 18,4 mld dolarów, o których pisze G7, czy są od niej niezależne.

W czwartek minister finansów Niemiec, Christian Lindner powiedział, że Niemcy przekażą Ukrainie miliard euro, a Japonia zobowiązała się do podwojenia pożyczki dla Kijowa - z 300 do 600 mln dolarów, co ma pozwolić władzom Ukrainy pokryć bieżące zobowiązania.

Czytaj więcej

Media ujawniły, że Putin ma nieznaną dotychczas wnuczkę

Ukraina szacuje, że w związku z wojną potrzebuje ok. 5 mld dolarów miesięcznie na pensje dla pracowników sektora publicznego i funkcjonowanie administracji.

G7 wezwała jednocześnie do "wsparcia długoterminowej odbudowy Ukrainy i zapewnienia, by wspólny wysiłek z tym związany był dobrze skoordynowany.

Ekonomiści szacują koszt odbudowy Ukrainy na kwotę od 500 mld euro do nawet 2 bln euro, w zależności od tego jak długo potrwa jeszcze konflikt i jaka będzie ostateczna skala zniszczeń. 

Dyplomacja
Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
Dyplomacja
Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
Dyplomacja
Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
Dyplomacja
Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
Dyplomacja
UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok