Dzięki nim ich oferta edukacyjna, naukowa oraz badawcza stale się rozwija.
– Na bieżąco monitorujemy możliwości aplikowania o środki z programów operacyjnych funduszy unijnych oraz krajowych – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Podkreśla, że uczelni szczególnie zależy na możliwości dofinansowania kluczowych inwestycji w infrastrukturę, w tym planowanej budowy Centrum Badawczego Fizyki i Chemii przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. – Bez inwestycji w infrastrukturę badawczą trudno sobie wyobrazić rozwój naszej uczelni i nauki oraz pozyskiwanie środków z grantów i zatrzymanie świetnej, młodej kadry naukowej – podkreśla rektor Olkiewicz.
KPO wspomoże także szkoły wyższe
W Polsce jest ponad 1,2 mln studentów, którzy zdobywają wykształcenie na przeszło 400 uczelniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które od 20 lat mogą się starać o środki unijne.
W tym roku pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w końcu trafią do Polski – będą środki na rozbudowę potencjału badawczego. Mają być fundusze na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki przez rozwój narodowego systemu innowacji oraz wzmocnienie mechanizmów współpracy pomiędzy sektorem nauki i przemysłem.