Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.10.2019 13:37 Publikacja: 12.10.2019 00:01
Foto: AdobeStock
Od kilku lat obserwujemy ewolucję orzecznictwa związanego z dopuszczalnością zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej na skutek zdarzeń powstałych przed wprowadzeniem art. 446 § 4 kodeksu cywilnego.
Znaczenie dla ugruntowanej już linii orzeczniczej w odniesieniu do omawianego zadośćuczynienia mają dwa orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku: z 14 grudnia 2007 r. (sygn. I ACa 1137/07 ) oraz z 23 września 2005 r. (sygn. I ACa 554/05), w których sąd uznał, że śmierć osoby bliskiej spowodowana przez osobę trzecią stanowi naruszenie dobra osobistego najbliższych członków rodziny zmarłego. W pierwszym z przywołanych wyroków sąd stwierdził, że spowodowanie śmierci osoby bliskiej męża i ojca – stanowi naruszenie dobra osobistego najbliższych członków rodziny zmarłego np. w postaci prawa do życia w związku małżeńskim czy też życia w pełnej rodzinie. W drugim zaś sąd przyjął, że szczególna więź rodziców z dzieckiem, przysługująca zarówno dziecku, jak i rodzicom w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, zasługuje na status dobra osobistego, podlegającego ochronie prawnej przewidzianej w art. 24 § 1 k.c.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas