Na szczęście ogólna wiedza odnośnie ścisłej i bezpośredniej zależności pomiędzy naszym zdrowiem, a klimatem rośnie. Oba zagadnienia wymagają jednak szczególnej uwagi i działań.
Kryzys związany z COVID-19 uwydatnia wzajemne powiązania w naszym świecie. Zmusza nas także do uznania potrzeby lepszego przygotowania ludzi — zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących — oraz naszej planety na zagrożenia związane z ryzykiem zdrowotnym i zmianami klimatu. Istnieje także druga, strona obecnej sytuacji. Dostrzegliśmy mianowicie, że zakrojona na szeroką skalę odpowiedź na globalny kryzys jest możliwa, pod warunkiem, że wszyscy się w nią zaangażujemy. Taka współpraca stanowi jedyny sposób na przetrwanie i radzenie sobie w przyszłości z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i klimatycznym.
Tworzenie impulsu do działań na rzecz klimatu
Ponieważ społeczeństwo już teraz domaga się od rządów, poszczególnych branż i globalnych przedsiębiorstw pilnego zajęcia się kwestią zrównoważonego rozwoju, istotna zmiana wywołana kryzysem związanym z COVID-19 może stanowić podwaliny pod radykalne zmiany, niezbędne do odbudowy gospodarek.
Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego w nadchodzących miesiącach rozwój wydarzeń może przebiegać w jednym z dwóch kierunków. Istnieje ryzyko, że gdy obecny kryzys zniknie, a jego skutki gospodarcze staną się bardziej widoczne, odłożymy na bok długoterminowe aspiracje, dążąc do realizacji krótkoterminowych rozwiązań. Klimat — podobnie jak gospodarka o obiegu zamkniętym — może stać się mniejszym priorytetem dla interesariuszy, klientów i całego przemysłu, ponieważ będą się oni koncentrować na kwestiach związanych z odbudową i wzmocnieniem gospodarki. Z doświadczenia wiemy, że tymczasowy spadek emisji CO2 w czasie ostatniego światowego kryzysu finansowego w 2008 roku był krótkotrwały, i obecnie może być podobnie - po zakończeniu obecnego kryzysu wywołanego pandemią, emisja wzrośnie ponownie. Jednocześnie ważne etapy negocjacji dotyczących klimatu mogą zostać opóźnione. A w przypadku recesji gospodarczej prawdopodobnie środki pieniężne, przeznaczone na inwestycje w zrównoważony rozwój, zostaną przekierowane do innych projektów.
Istnieje jeszcze inna możliwość. Podczas gdy naukowcy ostrzegają, że zostało nam 10 lat, by uniknąć najgorszych konsekwencji zmian klimatu, obecny kryzys mógłby stanowić okazję do bezpośredniego rozwiązania tego problemu. Pandemia pokazuje nam, że dysponujemy zarówno technologią, wiedzą naukową, środkami finansowymi oraz ludzką zaradnością, czyli wszystkim tym, co niezbędne w walce ze zmianami klimatu. To może być jedyna szansa na odbudowę gospodarki, w której centrum znajduje się człowiek oraz świadomość ograniczeń naszego świata. Mając do dyspozycji tak wiele narzędzi, umożliwiających postępy w zatrzymaniu zmian klimatycznych, potrzebujemy przede wszystkim przywództwa i politycznej woli do ich stosowania.
Model zrównoważonego rozwoju, w którym ludzie stanowią główny priorytet
Podczas gdy rządy podejmują działania w zakresie pomocy gospodarczej i wsparcia w przetrwaniu prawdopodobnej recesji, jednym z najważniejszych zadań globalnych przedsiębiorstw takich jak Philips, jest zapewnienie by oferowane rozwiązania uwzględniały działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i klimatu. Aby zrealizować ten cel, musimy podjąć zintensyfikowane działania, podobnie jak czynimy to w walce z COVID-19. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom, zarówno działania nakierowane na spowolnienie zmian klimatu, jak i dostęp do opieki zdrowotnej, będą nadal stanowić priorytety w programach krajowych i międzynarodowych instytucji.