Premier Malezji Muhyiddin Yassin wprowadził w kraju dwutygodniowy, całkowity lockdown, który ma potrwać do 14 czerwca, w związku z rekordowymi poziomami dobowej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zgonów chorych na COVID-19.

Rząd ostrzega, że nowe ogniska koronawirusa mogą mieć związek z pojawieniem się w kraju nowych, bardziej zakaźnych wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Od początku 2021 roku w Malezji zmarło troje dzieci mających mniej niż pięć lat w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Taką samą liczbę zgonów zakażonych w tej grupie wiekowej zanotowano w całym 2020 roku.

Łącznie - od początku 2021 roku - 27 dzieci, w tym 19 poniżej piątego roku życia, trafiło na oddziały intensywnej terapii w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W całym 2020 roku takich przypadków było osiem.

Władze Malezji nie podają czy władze zamierzają zwiększyć liczbę testów na COVID-19 wśród dzieci.

Wcześniej również Singapur sygnalizował, że nowe warianty koronawirusa częściej doprowadzają do objawowych zakażeń u dzieci.

W poniedziałek minister zdrowia Malezji, Adham Baba poinformował, że od początku 2020 roku do 30 maja 2021 roku zakażenie koronawirusem wykryto u 82 341 dzieci w Malezji.

Łącznie w Malezji wykryto jak dotąd ponad 600 tysięcy zakażeń koronawirusem. Dobą z największą liczbą zakażeń koronawirusem w Malezji był 29 maja, gdy zakażenie wykryto u 9 020 osób. Z kolei dobą z największą liczbą zgonów zakażonych był 2 czerwca.

Premier Malezji - cytowany przez serwis Bernama - ma rozważać wprowadzenie w kraju obowiązkowych szczepień na COVID-19.