Od 13 czerwca obowiązują nowe przepisy określające zasady, na jakich można zmienić swoje imię i nazwisko. Nowa uchwalona 17 października 2008 r. ustawa rewolucji nie wprowadza. Dostosowuje jedynie obowiązujące w Polsce regulacje do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, przepisów konwencji Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego oraz do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
[srodtytul]Przykładowe przyczyny[/srodtytul]
W dalszym ciągu, podobnie jak pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów, imienia czy nazwiska nie można zmienić dowolnie. Można tego dokonać wyłącznie z ważnych powodów, których przykładowy katalog zawiera art. 4 ust. 1 ustawy.
Po pierwsze powodem zmiany może być noszenie imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka. Po drugie zmienić można imię i nazwisko na takie, którym posługujemy się w codziennym życiu.
Po trzecie [b]zmianę uzasadnia powrót do nazwiska, które zostało zmienione bezprawnie. Zapis ten dotyczy osób, których nazwiska dostosowano do polskiej pisowni bez ich wniosku oraz zgody. [/b]Możliwość taką dopuszczał art. 5 zarządzenia nr 72 prezesa Rady Ministrów z 7 kwietnia 1952 r. w sprawie pisowni nazwisk i imion w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości. Po czwarte osoba posiadająca poza polskim również i inne obywatelstwo będzie mogła zmienić imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami polskiego prawa na to, które nosi zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również posiada.