Coraz mniej czasu na udział w spisie powszechnym

Czas na samospis mamy do momentu, kiedy odezwie się do nas rachmistrz. Zanim do tego dojdzie, jest kilka wygodniejszych możliwości.

Aktualizacja: 03.09.2021 09:54 Publikacja: 02.09.2021 17:59

Coraz mniej czasu na udział w spisie powszechnym

Foto: PAP

Do tej pory spisało się ponad 63 proc. społeczeństwa – informuje „Rzeczpospolitą" Karolina Banaszek, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.

Nie czekając na 30 września, kiedy to mija ustawowy termin na dokonanie spisu. A że udział w spisie to obowiązek, za niewywiązanie się z niego spóźnialskich czeka kara – do 5 tys. zł grzywny. Czas na samodzielne spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 mamy bowiem do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz GUS.

Obowiązek ten nie musi być uciążliwy.

Czytaj więcej

Co powinieneś wiedzieć o spisie powszechnym

Po pierwsze, najszybciej i najwygodniej zrobić to przez internet. Wystarczy wypełnić formularz online na https://spis.gov.pl/. Zajmuje to góra kilka minut.

Po drugie, można zadzwonić na specjalny numer 22 279 99 99 i spisać się telefonicznie. Wtedy to rachmistrz wprowadzi do formularza nasze dane.

Jest też trzecia możliwość: można odwiedzić najbliższy urząd gminy i spisać się przez internet na specjalnie utworzonym stanowisku.

Co się stanie, kiedy zignorujemy obowiązek poddania się spisowi ?

– Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. Jeśli respondent definitywnie odmawia wykonania obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Takie zawiadomienia zostały już złożone. Kolejne na bieżąco składane są przez urzędy statystyczne – informuje Karolina Banaszek z GUS.

Przypomina, że informacje zebrane w trakcie spisu chroni tajemnica statystyczna. Oznacza to, że dane uzyskane podczas spisu mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, ze­stawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Zebrane dane są anonimi­zowane i w takiej postaci dalej przetwarzane. O co zapytają rachmistrzowie w trakcie spisu?

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe.

W formularzu spisowym nie ma pytań o zarobki, dochody czy stan majątkowy.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne