EBC podjął decyzję o wysokości stóp procentowych w eurolandzie

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To dobra wiadomość dla osób, które zaciągnęły kredyty w euro.

Publikacja: 06.06.2024 14:33

EBC zachęca obywateli do starannego oglądania wątpliwych banknotów

EBC zachęca obywateli do starannego oglądania wątpliwych banknotów

Foto: Bloomberg

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego jest zgodna z oczekiwaniami analityków rynkowych.

Spodziewana obniżka stóp w strefie euro

Jej zapowiedzi można się było zresztą doszukiwać w niedawnych wypowiedziach szefowej EBC Christine Lagarde, która – jak przypomnieli Analitycy Biura Maklerskiego BNP Paribas - mówiła, że w jej ocenie inflacja znajduje się pod kontrolą i jeżeli kolejne dane nie zachwieją tym przekonaniem, to jest bardzo prawdopodobne że europejskie władze monetarne zdecydują się na złagodzenie polityki pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu.

Czytaj więcej

Majowy wzrost inflacji w strefie euro. Trudna zadanie przed EBC

Także analitycy Allianz Trade spodziewali się, że EBC rozpocznie ostrożny cykl łagodzenia polityki pieniężnej, obniżając stopy procentowe o 25 punktów bazowych – łagodząc tym samym swoją wysoce restrykcyjną politykę pieniężną przez wprowadzenie pierwszej obniżki stóp procentowych od czasu pandemii Covid-19 w 2020 r. - Pomimo ostatnich niespodzianek w zakresie wzrostu inflacji i płac, silne wstępne zaangażowanie różnych członków Rady Prezesów w ostatnich tygodniach sprawiło, że ruch ten był niemal pewny i został w pełni wyceniony przez rynki – komentowali analitycy Allianz Trade.

Zwrócili uwagę, że wraz z pierwszym cięciem EBC dołącza do innych europejskich banków centralnych w Szwajcarii, Szwecji, Czechach i na Węgrzech, które już rozpoczęły swoje cykle luzowania w ostatnich miesiącach. - Trzymamy się naszego poglądu wyrażanego od dawna, iż w 2024 r. będą mieć miejsce dwie obniżki stóp a stopa końcowa na poziomie 2,5 proc.  ma zostać osiągnięta w 2025 r. – prognozują analitycy Allianz Trade.

Czytaj więcej

Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu

Ich zdaniem biorąc pod uwagę ostatnie niespodzianki wzrostu inflacji, EBC prawdopodobnie wstrzyma się w lipcu i dokona kolejnej obniżki stóp we wrześniu. Do tego czasu inflacja zasadnicza prawdopodobnie osiągnie cel inflacyjny na poziomie 2 proc., dzięki korzystnym efektom bazowym. Następnie niepewność geopolityczna związana z wyborami w Stanach Zjednoczonych, wyższe stopy inflacji ze względu na niekorzystne efekty bazowe oraz ryzyko rosnącej rozbieżności w polityce transatlantyckiej zmusi EBC do przesunięcia pozostałej części cyklu łagodzenia polityki pieniężnej na pierwszy kwartał 2025 r. - Dalsze luzowanie w 2025 r. z czterema kolejnymi cięciami doprowadzi do końcowej stopy procentowej na poziomie 2,5 proc., co zakłada realną neutralną stopę procentową na poziomie około 0,5 proc. – oceniają analitycy Allianz Trade.

Inflacja w strefie euro w maju urosła do poziomu 2,6 proc., z 2,4 proc. w marcu i w kwietniu.

Polskie stopy w zamrażarce

Inaczej niż EBC nasza Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 5,25 proc., a stopa depozytowa 5,25 proc. Czerwcowe posiedzenie RPP było już ósmym z rzędu bez zmiany stóp. Ostatnia ich obniżka miała miejsce w październiku zeszłego roku.

Czytaj więcej

EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”

Inflacja w Polsce w marcu ustanowiła dołek na poziomie 2 proc. licząc rok do roku. W kwietniu wskaźnik wzrostu cen jednak podskoczył do 2,4 proc., a w maju do 2,5 proc. Wzrostom sprzyja przywrócenie podstawowej stawki VAT na żywność. A to nie koniec, bo na horyzoncie widać już częściowe odmrożenie cen energii i gazu. To również może popchnąć inflację w górę, ekonomiści i analitycy rynkowi oceniają więc, że co najmniej do końca roku stopy procentowe raczej się nie zmienią. Niektórzy prognozują, że na obniżki stóp poczekamy aż do 2026 r.

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego jest zgodna z oczekiwaniami analityków rynkowych.

Spodziewana obniżka stóp w strefie euro

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
Zaskakujące dane z USA. Gospodarka wypadła znacznie lepiej od prognoz
Dane gospodarcze
Węgierski bank centralny tnie stopy dziesiąty raz z rzędu
Dane gospodarcze
GUS: Stopa bezrobocia w czerwcu 2024 r. wyniosła 4,9 proc
Dane gospodarcze
Bank centralny Chin zaskoczył decyzją w sprawie stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dane gospodarcze
Co ze stopami w strefie euro? EBC zdecydował, Christine Lagarde zabrała głos