Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 09:19 Publikacja: 17.08.2022 18:42
Foto: Bloomberg
Poprawa może być jednak przejściowa i zniknąć pod koniec roku, bo jest wynikiem większej konsumpcji gospodarstw domowych (+1,2 proc.) po zniesieniu ograniczeń sanitarnych. W lipcu Bank Japonii obniżył z 2,9 do 2,4 proc. przewidywany wzrost gospodarczy w roku 2022/23 (do 31 marca).
Poprawa kwartalna ukrywa tylko w niewielkim stopniu zasadniczy problem gospodarki tego kraju. Ograniczenia sanitarne w Chinach i deprecjacja jena hamują tradycyjny motor wzrostu - handel zagraniczny. Od sierpnia 2021 Japonia notuje chroniczny deficyt bilansu handlowego. W lipcu import skoczył o 47,2 proc. (a oczekiwano jego wzrostu o 45,7 proc.) do rekordowych 10,2 bln jenów głównie na skutek kosztów sprowadzania ropy naftowej, węgla i sprężonego gazu ziemnego. Koszty importu zwiększyła także deprecjacja waluty japońskiej o 23,1 proc. wobec dolara, do najniższego kursu od 24 lat. Przeciętny kurs w transakcjach wynosił 136,05 jenów. W eksporcie nastąpił z kolei wzrost o 19 proc. do 8,75 bln, co dało deficyt 1,4368 bln jenów (10,69 mld dolarów). Po 7 miesiacach deficyt doszedł do 9,361 bln w porównaniu z nadwyżką 1,282 bln w 2021 r. - podał resort finansów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas