„Świadoma zgoda pacjenta w badaniach klinicznych – dokument i proces”, „Prawo pacjenta do poszanowania intymności i godności w aptece”, „Szczepienia w aptece od A do Z”, „Recepta farmaceutyczna: realia i perspektywy: live Q&A” – to tytuły tylko niektórych z 26 wykładów, jakie przygotowali członkowie inicjatywy Farmaceuci Ukrainie. Dostęp do każdego gwarantuje rejestracja i dobrowolna wpłata na zbiórkę na rzecz działań humanitarnych (https://zrzutka.pl/pomoc-ukrainie-farmaceuci-org/s/farmaceuciukrainie). Żeby dodatkowo zachęcić przedstawicieli środowiska do udziału w wykładach i webinariach, Dolnośląska Izba Aptekarska zdecydowała się udzielić uczestnikom punktów edukacyjnych za szkolenia.
- To akcja zrodzona z potrzeby serca, która zebrała mnóstwo dobrych ludzi. Zaczęło się od mojego wpisu na Twitterze, że chciałabym zorganizować cykl wykładów charytatywnych – mówi Agnieszka Stankiewicz, farmaceutka z Gorzowa Wielkopolskiego. – Odezwała się do mnie Olga Sierpniowska , kierownik apteki w Szczebrzeszynie, od lat związana z dziennikarstwem internetowym, i to ona zrobiła pierwszy krok pisząc o pomyśle w innych mediach społecznościowych. W ubiegły weekend napisałyśmy kilkadziesiąt maili do osób, które chciałyśmy zaangażować w naszą inicjatywę i do wtorku zebrało się 23 wykładowców – opowiada Agnieszka Stankiewicz.
Wykłady i tzw. live’y na Instagramie zaczną się w środę 23 marca. Wśród wykładowców znalazły się inicjatorki akcji, ale także wielu farmaceutów aktywnych w mediach społecznościowych, m.in. Paulina Front, Karolina Wotlińska-Pełka, Małgorzata Bekier, Magdalena Stolarczyk, Marcin Piątek, Łukasz Pietrzak, Marcin Korczyk, czyli Pan Tabletka czy Marcin Snoch.
Oprócz wykładów na temat prawa farmaceutycznego, w programie znalazły się te poświęcone leczeniu i medycynie, m.in. „Rola limfocytów w infekcjach wirusowych, Covid-19, interwencje farmaceutyczne nastawione na gospodarza” Karoliny Wotlińskiej-Pełki, „Analiza zgonów odnotowanych w Polsce oraz omówienie wybranych wskaźników epidemiologicznych” Łukasza Pietrzaka czy „Antybiotykooporność i nowe perspektywy leczenia zakażeń powierzchniowych” Daniela Zientala.
- Tematyka wykładów jest tak szeroka i interdyscyplinarna, że zachęcamy do udziału wszystkich medyków – zaprasza Agnieszka Stankiewicz.