- To będzie rok dużych, ciekawych ofert. Wielkość transakcji może się okazać rekordowa – mówił wczoraj na konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad.

Kierowany przez niego resort w połowie września chce obniżyć swoje zaangażowanie w największym banku w Polsce.

– Chcemy sprzedać pakiet ponad 10 proc. akcji PKO Banku Polskiego należący do Banku Gospodarstwa Krajowego, a z akcji należących bezpośrednio do Skarbu Państwa (40,99 proc. – red.) sprzedamy tyle, na ile pozwoli zainteresowanie ze strony inwestorów – powiedział Grad. Plan Ministerstwa Skarbu zakłada, że w PKO BP zatrzyma minimum 25 proc. akcji plus jedna. Wraz ze zmianą w statucie ma to pozwolić utrzymać władzę w banku na wypadek wrogiego przejęcia.

Z naszych informacji wynika, że ministerstwo ze swojej puli chce zaoferować 10 proc. walorów banku. Łącznie więc oferta PKO BP może osiągnąć wartość około 11 mld zł. Będzie to największa transakcja skierowana do inwestorów krajowych i zagranicznych w historii polskiego rynku kapitałowego.

Nasi rozmówcy związani z rządem twierdzą, że na przyspieszenie przygotowań do sprzedaży PKO BP miała wpływ rosnąca presja na szefa resortu skarbu ze strony ministra finansów. Wliczył on bowiem do rachunków budżetowych część pieniędzy z tej transakcji.

Jacek Chwedoruk, dyrektor banku inwestycyjnego Roths-child Polska, zauważa, że sprzedaż akcji PKO BP będzie prowadzona w okresie kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Już 30 czerwca na warszawskim parkiecie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, w której pakiet kontrolny także zachowa państwo. Będzie to największa tegoroczna oferta pierwotna. Jej wartość jest szacowana na około 3,4 mld zł. Poza tym na giełdzie pojawią się Bank BGŻ i Polski Holding Nieruchomościowy, który tworzy sześć państwowych spółek.

Zapowiedź sprzedaży kolejnych akcji, które dziś posiada Skarb Państwa, może sprawić, że rynkiem kapitałowym znów zainteresują się drobni gracze. W ubiegłym roku 323 tys. osób kupiło papiery warszawskiej giełdy. Zgodnie z zapowiedzią resortu skarbu jedna trzecia oferowanych akcji ma trafić właśnie do drobnych graczy. Pula walorów PKO BP i JSW, na które będą się mogli zapisać, będzie warta blisko 5 mld zł. Będzie to jedna z ostatnich okazji kupna papierów wartościowych prywatyzowanych firm.