Według KE Polska nie podjęła też wymaganej liczby działań konsolidacyjnych. Choć w 2014 r. Polska raczej spełni cel redukcji deficytu, to będzie to zawdzięczać jednorazowemu transferowi aktywów z funduszy emerytalnych, co "nie gwarantuje trwałej korekty (deficytu) w nadchodzących latach" - oceniła KE w raporcie.
KE przedstawiła oceny projektów budżetów 13 krajów strefy euro i politykę finansową trzech państw spoza eurolandu.
Nowe rekomendacje dla Polski, zalecając redukcję nadmiernego deficytu najpóźniej do 2015 r. Zalecenia muszą zatwierdzić jeszcze rządy państw UE.
W maju tego roku KE zaleciła Polsce ograniczenie nadmiernego deficytu do poziomu maksymalnie 3 proc. PKB najpóźniej do końca 2014 r. Według wiosennych rekomendacji w 2013 r. Polska miała osiągnąć deficyt na poziomie 3,6 proc. PKB, a w 2014 r. - 3 proc.
Tymczasem z jesiennych prognoz gospodarczych Komisji wynika, że polski deficyt wyniesie w tym roku 4,8 proc. PKB, w 2014 roku sektor finansów publicznych w Polsce odnotuje nadwyżkę na poziomie 4,6 proc., co będzie efektem planowanej reformy emerytalnej, jednak w 2015 r. znowu ma pojawić się deficyt w wysokości 3,3 proc. PKB.