Według danych Professional Football Players’ Observatory największym importerem zagranicznych zawodników jest Cypr, gdzie w pierwszej lidze 70 proc. wszystkich piłkarzy stanowią obcokrajowcy. Na drugim miejscu znajduje się angielska Premier League – tam obcokrajowców wśród graczy jest 58 proc, z tym że 10 proc. z nich pochodzi z Wsyp Brytyjskich. Miejsce trzecie zajmuje Portugalia z odsetkiem obcokrajowców na poziomie 57 proc. – podobnie jest w Grecji ( 56 proc.).
[wyimek][b][link=http://media.economist.com/sites/default/files/imagecache/original-size/20110205_WOC092.gif "target="_blank][srodtytul]Zobacz pełne zestawienie w formie wykresu[/srodtytul][/link][/b][/wyimek]
Po przeciwnej stronie bieguna znajduje się Serbia gdzie tylko 12 proc. piłkarzy to gracze zagraniczni. Na narodowe talenty stawia się też w Czechach (tylko 17 proc. obcokrajowców) i Chorwacji (18 proc.). Spośród najlepszych lig najwięcej rodzimych piłkarzy gra w hiszpańskiej Primera Liga (38 proc.) i francuskiej Ligue 1 (30 proc.), choć w przypadku tej drugiej większość graczy ma korzenie w byłych posiadłościach kolonialnych. Polska nie znalazła się w zestawieniu.
Jeśli chodzi o najdroższe transfery w historii futbolu to pierwsze miejsce wciąż należy do grającego w Realu Madryt Cristiano Ronaldo, który za niebotyczną kwotę 80 mln funtów przeszedł z Manchesteru United do drużyny Królewskich. Z kolei wczoraj ogłoszono transfer Fernando Torresa, który przechodzi z Liverpoolu do Chelsea za 50 mln funtów - gwiazda The Reds wskoczy tym samym na 4 miejsce wśród transakcji wszech czasów.
[ramka][srodtytul]Lista 10 najdroższych piłkarzy[/srodtytul]