Materiał powstał we współpracy z Politechniką Krakowską
Od 75 lat Politechnika Krakowska realizuje uniwersytecką misję, kształcąc znakomicie przygotowanych inżynierów, rozwijając nowoczesne badania naukowe, służąc gospodarce i społeczeństwu. Jak się zmieniała?
Politechnika Krakowska przeszła wiele transformacji, by dziś być uczelnią z mocną marką, dumną ze swoich osiągnięć, bo wniosła ogromny wkład w rozwój naszego kraju, Krakowa i Małopolski, zaznaczyła też swoją obecność w wielu miejscach na świecie. Jesteśmy szczególnie dumni ze 100 tysięcy świetnie wykształconych w ciągu tych lat inżynierów, sukcesów naszych studentów i pracowników, które przyczyniły się do rozwoju uczelni.
Spore zmiany na uczelniach wymusiła ostatnio ustawa o szkolnictwie wyższym. Jaka jest dziś Politechnika Krakowska?
Inna niż przed zmianami ustawowymi. Wykorzystaliśmy je jako impuls rozwojowy do znacznych reform uczelni, prowadzonych w dialogu ze społecznością. Dokonaliśmy analizy naszego potencjału i zdecydowaliśmy, że główna część działalności badawczej na PK koncentrować się będzie na ośmiu dyscyplinach naukowych. Oparliśmy strukturę uczelni na wydziałach, skupionych wokół tych dyscyplin. Oznaczało to powołanie od 1 października 2019 r. Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz rozszerzenie profilu działania i zmianę nazw dwóch innych wydziałów. Chcemy, żeby wydziały były tętniącymi naukowym życiem centrami badań i kształcenia, o prostej administracyjnie strukturze. To ułatwi kooperację zespołów badawczych – wewnątrz uczelni i na zewnątrz – z partnerami gospodarczymi i naukowymi. Ten rok akademicki przeżyliśmy już w nowej rzeczywistości, z nowym statutem, nowym organem – Radą Uczelni, nowymi wydziałami, szkołą doktorską, czyli z nowym systemem kształcenia doktorantów, nowymi regulaminami studiów, pracy, nowymi kierunkami studiów.