Agnieszka Usiarczyk

Zainteresowanie niektórymi kierunkami nie zmienia się od lat

Informatyka, psychologia, zarządzanie, prawo oraz kierunek lekarski, a także ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz logistyka – z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że te kierunki cieszyły się największym powodzeniem podczas rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023.

Wiedza i kompetencje pozostają naszym zasobem na całe życie

Justyna Wróbel, doradca zawodowy z Centrum Rozwoju Talentów, Gdański Urząd Pracy.

W portfelu za dużo nieruchomości

Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Trzymając pieniądze w banku, tracimy

W czasach wysokiej inflacji inwestorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Trudno pomnażać kapitał, gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna. Ale ekonomiści są zdania, że i w takich czasach można zarobić.

Trudne sytuacje wzmacniają zaangażowanie społeczne

W wielu krajach świata obserwuje się wzrost zaangażowania w filantropię. W Polsce w minionych 30 latach filantropia przeszła ogromną przemianę. W naszym kraju przybywa filantropów, a fundacja to najpopularniejszy wśród nich model prowadzenia działalności filantropijnej w zorganizowany sposób – wynika z raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.

Inicjatywy świąteczne lepiej powiązać z długofalową strategią biznesu

Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektor generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, członkini zarządu CSR Europe.

Szkoły wyższe funkcjonują w coraz trudniejszych warunkach

Uczelnie mierzą się obecnie z wieloma wyzwaniami. Pandemia, wojna w Ukrainie, sytuacja gospodarcza, wdrażanie zmian wynikających z reformy nauki i szkolnictwa wyższego, zmiany demograficzne i inne podejście młodych ludzi do procesu kształcenia – rektorzy starają się podejmować kroki, by uczelnie mogły normalnie funkcjonować i jednocześnie odpowiadać na wyzwania otoczenia.

Odnawialne źródła to bezpieczeństwo

Mikołaj Troczyński, specjalista od odnawialnych źródeł energii w fundacji WWF Polska.

Na drodze do czystej energii

Obecna sytuacja geopolityczna wymusiła przyspieszenie transformacji energetycznej. Uświadomiła społeczeństwu, że nie możemy bazować na surowcach energetycznych z jednego kierunku, ale dywersyfikować swoje zapotrzebowanie na energię i przede wszystkim pozyskiwanie energii z OZE.

Katastrofa energetyczna szansą dla Europy i Polski?

Kryzys energetyczny jest dobrze znany starszym mieszkańcom Europy. Przed około 50 laty, w latach 70. ubiegłego wieku, dotknął on niemal wszystkich krajów na kontynencie. Przyczyną był wzrost cen paliw, głównie ropy naftowej. By zaradzić obecnym paliwowym turbulencjom, potrzebna będzie realna zmiana i śmielsze sięgnięcie po nowe źródła energii – mówią eksperci.