Chińscy złodzieje wiatraków

Stany Zjednoczone skarżą chińską spółkę produkującą turbiny wiatrowe o kradzież technologii. To kolejny z całej serii zarzutów wobec firm z Państwa Środka o kradzież własności intelektualnej.

Publikacja: 29.06.2013 08:21

Chińscy złodzieje wiatraków

Foto: Bloomberg

Federalna ława przysięgłych zaakceptowała w czwartek akt oskarżenia wobec Sinovel Wind Group Co., uznając za zasadne zarzuty o bezprawne wejście w posiadanie rozwiązań technologicznych spółki American Superconductor Corp. (AMSC). "Zarzuty w tej sprawie opisują dobrze zaplanowany atak na amerykański biznes przez zagraniczne firmy. To nic innego jak próba korporacyjnego zabójstwa" – oświadczył federalny prokurator z Wisconsin John W. Vaudreuil, który wniósł oskarżenie.

AMSC jest producentem oprogramowania, które kontroluje funkcjonowanie turbin wiatrowych. Sinovel, jeden z największych producentów tych urządzeń na świecie był też kluczowym klientem amerykańskiej firmy, przynoszącym ponad trzy czwarte jej wszystkich obrotów. Z przedstawionych w sądzie zarzutów wynika, że wiosną 2011 roku Sinovel nagle zamknął zamówienia i zerwał kontrakty. W trzy miesiące później AMSC odkrył kopię swojego oprogramowania w jednej z turbin Sinovelu w Chinach.

Straty AMSC były widoczne gołym okiem. Po utracie kontraktów z Sinovelem AMSC musiał zwolnić 60 proc. personelu. Spółka oszacowała szkody na 800 milionów dolarów. W 2011 roku skazano w Austrii na rok więzienia Dejana Karabasevica, byłego programistę AMSC, który miał współpracować z dwoma pracownikami Sinovela przy kopiowaniu oprogramowania. Zgodnie z dokumentami sądowymi miano mu zaoferować konrakt warty 1,7 mln dolarów i mieszkanie w Pekinie.

Spółka szuka szczęścia w sądach Państwa Środka starając się o 1,2 mld dol. odszkodowania. Sinovel odpowiedział kontrpozwem. Sprawą zajmują się także chińskie władze regulacyjne.

Sprawa przed amerykańskim sądem dotyczyć będzie sprzedaży czterech turbin odbiorcom z Massachusetts. Wszystkie te urządzenia miały być wyposażone w "sklonowane" oprogramowanie. Wyszło przy okazji na jaw, że jedna z turbin została zakupiona za fundusze rządowe pochodzące z pakietu stymulacyjnego, mającego ożywić gospodarkę USA.

Władze AMSC wzywają administrację Obamy i Kongres o zrewidowanie stosunków handlowych z Pekinem, wobec praktyk kradzieży tajemnic handlowych i szpiegostwa przemysłowego. Departament Sprawiedliwości już w 2010 roku utworzył specjalny zespół do spraw walki z podobnymi zjawiskami. W jednej ze spraw z ubiegłego roku wniesiono akt oskarżenia przeciwko kontrolowanej przez chiński rządu spółce za kradzież sekretów białego pigmentu farby produkowanej przez koncern E.I. du Pont de Nemours.

O kradzieży amerykańskich tajemnic rozmawiał niedawno prezydent Barack Obama ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem. Stany Zjednoczone są także zaniepokojone nieustannymi atakami chińskich hakerów na sieci komputerowe amerykańskich korporacji.

Biznes
Były szef Abercrombie oskarżony o molestowanie seksualne ponad 40 mężczyzn
Biznes
Gdzie wyrzucić opakowanie po mięsie? Nie wszyscy znają te zasady
Biznes
Donald Trump ogłosił, kto zbuduje myśliwce szóstej generacji. To nie Lockheed
Biznes
Wizjoner z Harvardu: Biznes musi postawić się Trumpowi albo pożałuje
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biznes
UE odrzuca żądania Putina, Kanada chce zbliżenia z Europą
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń