Spór o model konsolidacji zbrojeniówki toczył się od lat, poróżnił środowiska coraz silniejszej podkarpackiej zbrojowni i Bumaru, który konsekwentnie zabiegał  o integrację z  ambitnym centrum artylerii HSW, produkującym haubice, zestawy rakietowe i skonstruował doskonałe samobieżne moździerze. Myśl o integracji PHO i huty a także możliwie szybkiej konsolidacji całej zbrojeniówki  bliska jest także resortowi Skarbu Państwa. – Wszystkie liczące się zachodnie koncerny : Lockheed, EADS, BAE Systems, produkujące broń, swoją potęgę  zbudowały konsolidując rozproszone zbrojeniowe w spółki – przekonuje Rafał Baniak, wiceminister skarbu. – Zagraniczna konkurencja  zintegrowała się już wiele lat temu, my musimy dopiero  nadrabiać te zaległości – dodaje. Zdaniem wiceministra za konsolidacją przemawia jeszcze jeden argument:  przy obecnym rozproszeniu, obce firmy mogą rozgrywać polskie spółki na rynku wielomiliardowych zamówień modernizacyjnych naszej  armii, na czym cierpią  interesy całej zbrojeniówki.

PHO w centrum branżowej konsolidacji

Wiceminister Baniak potwierdził „Rz", że rząd skłania się ku jednoznacznym i zdecydowanym rozwiązaniom – ośrodkiem konsolidacji zbrojeniówki  będzie Polski Holding Obronny. O tym, że HSW także wejdzie do przyszłego narodowego koncernu obronnego, Rada Ministrów zdecyduje już w końcu sierpnia tego roku  - takie zapewnienie  usłyszeli we wtorek także posłowie sejmowej komisji Skarbu Państwa.

- Nie jesteśmy przeciw konsolidacji ale  integracja nie może być arbitralna  i wymuszona administracyjnie,  powinna być także przede wszystkim racjonalna – przekonywał posłów wiceprezes HSW Antoni Rusinek.

„Rz" jako pierwsza napisała iż  od tygodni przedstawiciele skarbu prowadzą z zarządem HSW  dyskretne negocjacje sprawie fuzji PHO i HSW. Huta, która do tej pory z determinacją odrzucała wszelkie rządowe plany konsolidacji z Bumarem (PHO), oczekuje gwarancji niezależności finansowej ( zwłaszcza w dziedzinie  badań i rozwoju)  od obronnego holdingu, zachowania biznesowej autonomii i wiodącej roli podkarpackiej spółki w nowej, pancernej  dywizji produktowej Bumar Ląd.

Holding poprawia wyniki

Prezes PHO, Krzysztof Krystowski, zwolennik integracji krajowej zbrojeniówki  zrezygnował w maju ze źle kojarzoną w Stalowej Woli nazwą Bumar i pojednawczo proponuje HSW wspólną budowę nowej marki dla konsolidowanego przemysłu specjalnego.

Obecny Polski Holding Obronny  czyli 40 spółek w tym  kluczowe firmy rodzimej zbrojeniówki produkujące pojazdy pancerne, amunicję, radary wojskowy sprzęt optyczny i broń strzelecką, osiągnęły w zeszłym roku  przychody sięgające 3,2 mld złotych i zysk netto w wysokości 37 mln zł. W tym - firma ma bronić tempa wzrostu przychodów, zapowiada też inwestowanie  w rozwój. W 2013 roku nakłady na prace badawcze i wdrożenia firma zwiększy o 100 mln zł ( w stosunku do ubiegłorocznych ) – czyli do 336 mln zł.