Śmieciowy kryzys w Budimeksie po zatrzymaniu Rafała Baniaka

W poniedziałek pilne posiedzenie rady nadzorczej zależnego FBSerwisu, jego prezes usłyszał zarzuty, trafił do aresztu – został zawieszony przez radę nadzorczą.

Publikacja: 06.02.2023 12:06

Śmieciowy kryzys w Budimeksie po zatrzymaniu Rafała Baniaka

Foto: materiały prasowe

Głośnie zatrzymanie byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka (zgodził się na ujawnianie danych) wiąże się z zatrzymaniem jeszcze trzech osób, w tym prezesa i wiceprezesa FBSerwisu, spółki zależnej giełdowego Budimeksu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. W skrócie: prokuratura twierdzi, że Baniak, w zamian za korzyść majątkową, miał pomagać w uzyskiwaniu przez spółki FB Serwisu zleceń podwykonawczych od warszawskiego MPO na zagospodarowanie i przetwarzanie odpadów w latach 2021-2022. Szefowie FBSerwisu mieli zaś stworzyć mechanizm wyprowadzania pieniędzy na łapówki (faktury za fikcyjne usługi).

Czytaj więcej

Kulisy sprawy w której aresztowano Rafała Baniaka

Kontrolowany przez hiszpański Ferrovial Budimex, największy w Polsce generalny wykonawca robót budowlanych, podał lakoniczne komunikaty o czynnościach procesowych i aresztowaniu prezesa FBSerwisu na 2 miesiące, ponieważ menedżer jest jednocześnie członkiem zarządu Budimeksu. Jak zaznaczono, sprawa w związku z którą toczy się postępowanie, nie ma związku i nie dotyczy działalności operacyjnej Budimeksu. W poniedziałek kurs Budimeksu reagował 6-proc. przeceną, na rynek przekazano tylko, że prezes FBSerwisu został zawieszony przez radę nadzorczą na dwa miesiące.

„Z zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zastosowaniu aresztu wobec prezesa i wiceprezesa FBSerwisu. Firma podejmie stosowne działania, o których będziemy na bieżąco państwa informować. Zależy nam na jak najszybszym i drobiazgowym wyjaśnieniu tej sprawy. FBSerwis jest podmiotem działającym w oparciu o wysokie standardy etyczne i politykę antykorupcyjną. Podkreślamy, że zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu całej sprawy. Cały czas współpracujemy z organami prowadzącymi postępowanie i deklarujemy pełną pomoc w wyjaśnieniu wszystkich okoliczności” – napisał FBSerwis w oświadczeniu przed weekendem.

Czytaj więcej

Szef Pracodawców RP zatrzymany przez CBA. Organizacje biznesowe protestują

Z FBSerwisem Budimex wiąże wielkie nadzieje. Po spieniężeniu w 2021 r. spółki deweloperskiej budującej mieszkania to właśnie FB Serwis ma być drugą nogą obok generalnego wykonawstwa, rosnącą dzięki przejęciom i rozwojowi organicznemu. Firma zajmuje się zagospodarowywaniem odpadów oraz utrzymaniem dróg, infrastruktury oświetleniowej czy budynków. Po trzech kwartałach 2022 r. FBSerwis miał 573 mln zł przychodów i 64 mln zł zysku operacyjnego.

Budownictwo
Ceny materiałów budowlanych nadal spadają
Budownictwo
Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki
Budownictwo
Spadają ceny materiałów budowlanych. Co potaniało najbardziej?
Budownictwo
Ceny nowych mieszkań dalej w górę w największych aglomeracjach
Budownictwo
Niemcy mają problem. Wysokie stopy uderzyły w domy i mieszkania