Aktualizacja: 24.01.2025 04:15 Publikacja: 06.12.2024 07:00
Bartłomiej Kawałek, autor podcastu „Twój Biznes”
Foto: podcasty.rp.pl
Rozpoczynamy od spektakularnego wzrostu wartości Bitcoina, który przekroczył granicę 100 tysięcy dolarów. Przyglądamy się walce Polski o większy udział w funduszach zbrojeniowych Unii Europejskiej oraz trudnej sytuacji przemysłu chemicznego w Europie. Na zakończenie omówimy prognozy dotyczące stóp procentowych w Polsce i najnowsze dane z rynku.
Najważniejsze informacje:
Wdrażając rolnictwo regeneratywne, jesteśmy w stanie zredukować nawet ok. 40 proc. emisji pochodzących obecnie z systemu żywieniowego w Unii Europejskie do 2050 r. – mówi Michał Siwek z BNP Paribas Bank Polska.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Orlen w wyniku przejęć przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat znacząco poszerzył portfolio oferowanych usług i produktów. Nowa strategia spółki uwzględnia wszystkie segmenty, w których działa grupa, proponując nową ofertę dla klientów.
Użytkownicy z Polski, jak i innych krajów zgłaszają w czwartek problemy z popularnym chatbotem opracowanym przez OpenAI. Awaria ChatGPT rozpoczęła się po godzinie 12:00 czasu polskiego.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Wysoki Trybunał w Londynie zakazał trzem rosyjskim korporacjom medialnym - państwowym, cerkiewnym i nacjonalistycznym - dochodzenia przed zagranicznymi sądami przejęcia aktywów Google'a w celu wyegzekwowania surrealistycznych, liczonych w kwintylionach dolarów, grzywien nałożonych przez rosyjskie sądy. Są tu dwa wyjątki.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z Joanną Ćwiek-Świdecką, dziennikarką „Rzeczpospolitej”, na temat zamieszania wokół wykształcenia ministry ds. równości, Katarzyny Kotuli. Na stronie internetowej Sejmu widniała informacja o posiadaniu przez nią dyplomu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, choć ministra nie obroniła pracy magisterskiej. Czy to tylko błąd? Czy utrzymywanie opinii społecznej w nieprawdzie?
Podcast „Powiedz to Kobiecie" to najnowsza propozycja w bogatej ofercie audycji „Rzeczpospolitej". Twórczynie programu, Anna Zejdler i Marzena Tabor-Olszewska będą rozmawiać w nim o wszystkim, co ważne dla kobiet. Nowe odcinki publikowane będą raz w tygodniu, w soboty, o godz. 17.00.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział odebranie Panamie Kanału Panamskiego. Powód? Bo zarządzają nim chińscy żołnierze. To nieprawda. Jednak Chińczycy dużo inwestują w Ameryce Środkowej.
Jak będzie wyglądał gospodarczy świat z prezydentem Donaldem Trumpem? Czy trzeba się go bać, a może strach będzie miał jedynie wielkie oczy? Rozmawiamy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
Jest czwartek, 23 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się nastrojom klientów polskich banków, trudnościom z rewizją Zielonego Ładu, potężnym inwestycjom USA w sztuczną inteligencję oraz wstrzymaniu unijnych sankcji na Rosję przez Viktora Orbána.
Musimy dbać o własne potencjały i dążyć do reformowania Unii Europejskiej w stronę podniesienia jej konkurencyjności.
Kryzys polityczny nie zaszkodził Francji w turystyce, bo dzięki olimpiadzie ten kraj odwiedziło 100 mln gości, którzy zostawili 71 mld euro. A ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas