Powództwa przedstawicielskie coraz bliżej

Polska jako jedno z ostatnich państw członkowskich UE nadal nie implementowała dyrektywy o powództwach przedstawicielskich. W maju została natomiast opublikowana kolejna wersja projektu nowelizacji, która zawiera kilka ważnych zmian.

Publikacja: 04.06.2024 04:31

Powództwa przedstawicielskie coraz bliżej

Foto: Adobe Stock

W niniejszym artykule omawiam najistotniejsze zmiany dokonane w projekcie ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego powództwa przedstawicielskie. Kolejne zmiany w projekcie zasługują na uwagę, gdyż powództwa przedstawicielskie mogą bardzo istotnie zmienić krajobraz sporów sądowych nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Mechanizm powództw przedstawicielskich będzie miał szerokie zastosowanie. W Polsce postępowania grupowe w sprawach konsumenckich kojarzą się głównie z rynkiem produktów i usług finansowych. W innych krajach były one stosowane np. wobec przedsiębiorców z rynku motoryzacyjnego oraz rynku IT. Warto jednak zwrócić uwagę, że transpozycja przepisów dotyczących powództw przedstawicielskich w poszczególnych krajach zbiega się w czasie z dyskusją o roszczeniach konsumentów z obszaru ESG. Organizacje konsumenckie coraz częściej zgłaszają przypadki nierzetelnego informowania o przyjazności produktów lub usług dla klimatu i środowiska (greenwashing). Zapadają pierwsze wyroki sądów krajowych sankcjonujące tego typu praktyki (np. wyrok sądu w Amsterdamie dotyczący reklam jednej z linii lotniczych). Na początku 2024 r. ustawodawca europejski uchwalił natomiast dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2024/825, która m.in. rozszerza czarną listę nieuczciwych praktyk rynkowych, zamieszczając na niej określone przypadki greenwashingu. Należy więc liczyć się z tym, że mechanizm przedstawicielski może być wykorzystywany także w tego typu sprawach.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?