Kontekst biznesowy transakcji jest równie istotny, co analiza

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przebieg transakcji i jej skutki: zmiany zachodzące w gospodarce, poziom inflacji, konkurencja na rynku czy stopy procentowe. Należy je wziąć pod uwagę przy ocenie rynkowości transakcji.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

Kontekst biznesowy transakcji jest równie istotny, co analiza

Foto: Adobe Stock

Ceny transferowe są ważnym obszarem dla przedsiębiorstw działających w złożonych strukturach grup kapitałowych i realizujących transakcje wewnątrzgrupowe. Obszar ten określa, jakie warunki powinny występować pomiędzy podmiotami powiązanymi, aby uniknąć zarzutów realizacji transakcji nierynkowych. W procesie tworzenia dokumentacji cen transferowych podatnicy nie tylko muszą potwierdzić, że ceny są zgodne z poziomem rynkowym, ale także są zobowiązani do szczegółowego opisania przebiegu każdej transakcji. Analiza funkcjonalna, która jest obowiązkowym elementem lokalnej dokumentacji cen transferowych (Local File), skupia się na zrozumieniu i opisaniu funkcji, ryzyka oraz aktywów związanych z daną transakcją. Między innymi na jej podstawie sporządzana jest także analiza cen transferowych, w której podatnicy weryfikują transakcje lub poziomy rentowności podmiotów niezależnych, działających w porównywalnych transakcjach. Równie istotnym aspektem tych analiz jest kontekst biznesowy transakcji wewnątrzgrupowej, pozwalający pełniej zrozumieć otaczające transakcję warunki i czynniki wpływające na jej przebieg.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a