KNF zastosuje administracyjne sankcje indywidualne

Członkowie zarządu lub rady nadzorczej domu maklerskiego zapłacą karę za naruszenie przez dom maklerski przepisów regulujących prowadzenie jego działalności.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

KNF zastosuje administracyjne sankcje indywidualne

Foto: Adobe Stock

Ustawa popularnie zwana „warzywniakiem” przynosi swoje praktyczne konsekwencje na rynku kapitałowym, w tym w zakresie działania zarządów instytucji finansowych. W toku burzliwego procesu legislacyjnego pierwotny projekt poddano licznym modyfikacjom. W rezultacie uchwalono ustawę, która mimo w istocie słusznych założeń nie znalazła wielu entuzjastów i wywołała na rynku finansowym wiele wątpliwości i uzasadnionych obaw.

Jedną ze zmian wprowadzonych „warzywniakiem” jest nowelizacja art. 169a ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przedmiotowy przepis został znowelizowany od 29 września ub.r. m.in. w ten sposób, że wprowadzono do niego ust. 1bb umożliwiający Komisji Nadzoru Finansowego nałożenie kary – w przypadku, gdy m.in. dom maklerski narusza przepisy regulujące prowadzenie działalności maklerskiej – również na osobę, która w okresie, w którym powstały naruszenia, pełniła funkcję członka zarządu lub rady nadzorczej. Jednocześnie uchylono ust. 1c przewidujący przedawnienie odpowiedzialności administracyjnej.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a