Żółta kartka za greenwashing

Komisja Europejska zaostrza kurs i dąży do wyeliminowania greenwashingu, czyli pseudoekologicznych deklaracji firm. Wtórują jej organizacje społeczne. Czy doczekamy się regulacji podobnych do tych z branży tytoniowej czy medycznej?

Publikacja: 05.12.2023 02:00

Żółta kartka za greenwashing

Foto: Adobe Stock

Na początku listopada organizacje konsumenckie, wpierane przez ClientEarth, wystąpiły do Komisji Europejskiej i sieci współpracy w zakresie ochrony konsumentów (CPC Network) przeciwko gigantom spożywczym Coca-Cola, Nestlé i Danone, w związku z podejrzeniem greenwashingu.

Skarga dotyczy wprowadzających w błąd deklaracji typu „w 100 proc. z recyklingu” i „w 100 proc. do recyklingu”, które umieszczane są na plastikowych butelkach z wodą sprzedawanych w całej Europie. Zdaniem organizacji konsumenckich składających skargę takie stwierdzenia sugerują, że butelki można w nieskończoność poddawać recyklingowi, i są po prostu greenwashingiem, czyli ekościemą.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?